کد خبر: 208074 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست:

تعیین یکساله قیمت قطعا جوابگو نیست، در گذشته هم تصمیم هیئت مدیره نفت برای ۱۰ سال بود که امیدوارم با توجه به سیاست گذاری کشورهای اطرافمان بتوانیم ما هم سیاست مشخصی را برای خوراک تدوین کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم مواد اولیه مهم است که باید تلاش کنیم مواد پلیمری را مواد اولیه اش را تهیه کنیم و در ادامه به صنعتمان رونق دهیم، اگر بالای ۱۰ درصد رشد سرمایه گذاری داشته باشیم، رشد محصولات پتروشیمی بالای ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان اینکه نقش پلیمر برای همه شرکت کنندگانی که صاحب نظر هستید کاملا روشن است، گفت: در چند دهه گذشته با سرعت چشمگیر رو به رشد بوده و تجارت جهانی آن نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار در سال است و اگر نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار گردش فروش نفت را در نظر بگیریم، حدود یک پنجم ارزش فروش نفت خام جهان را در برمی‌گیرد.

وی افزود: قرار بود ما به تولید نزدیک به ۵ میلیون تن پلیمر برسیم، در سال گذشته بیش از ۶ میلیون تن تولید داشتیم که امیدواریم با راه اندازی واحدهای جدید در خط اتیلن غرب امسال این ظرفیت از ۷ میلیون تن فراتر برود.

نعمت زاده تصریح کرد: آنچه مورد تأکید قرار گرفته، استحصال گاز است چه همراه نفت و چه گازهای مستقل، بهترین خوراک پلیمرها همان ترکیبات گازی است که در هوا می سوزد که جداسازی آن در اغلب پالایشگاههای گازی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت شروع شده است.

وی با بیان اینکه به طور یقین اگر توسعه از بالادست شروع شود، سرمایه گذاران راغب خواهند بود سرمایه گذاری بیشتری بکنند و اگر در بالادست محصولات پلیمری تولید شود پایین دست پا به پای آن رشد پیدا می کند، خاطرنشان کرد: طرح های متعددی در واحدهای بندر امام خمینی، مارون قرار است به اجرا گذاشته شود که از طریق آنها این تفکیک انجام شود.

وزیر صنعت ادامه داد: هم مواد اولیه مهم است که باید تلاش کنیم مواد پلیمری را مواد اولیه اش را تهیه کنیم و در ادامه به صنعتمان رونق دهیم، اگر بالای ۱۰ درصد رشد سرمایه گذاری داشته باشیم، رشد محصولات پتروشیمی بالای ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد شد.

وی از وزیر نفت خواست که کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه گذاران بدانند امکان سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

وی افزود: تعیین یکساله قیمت قطعا جوابگو نیست، در گذشته هم تصمیم هیئت مدیره نفت برای ۱۰ سال بود که امیدوارم با توجه به سیاست گذاری کشورهای اطرافمان بتوانیم ما هم سیاست مشخصی را برای خوراک تدوین کنیم. من از واحدهای پایین دست تقاضا دارم محور اصلی فعالیتشان را بگذارند برای صادرات، ما اگر بخواهیم پلی اتیلن و ABS به صورت خام صادر نشود باید بتوانیم محصولات پایین دستی مان را صادراتی کنیم تا برای کشور برگشت ارزی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: بالاخره صادرات پتروشیمی بالادست هم ارزش ملی دارد، باید پایین دستی را توسعه دهیم تا اگر بالادستی یک دلار صادر می کند، پایین دست ۳ دلار صادر کند. باید بتوانیم آلیاژهای مختلف را از پلیمر تولید کنیم.

قیمت خوراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر