کد خبر: 189861 A

آژانس بین‌المللی انرژی:

بسیاری از شرکتهای نفتی روسیه مالک میدانها و پالایشگاههای نفتی هستند بنابراین نفت خام را به قیمت پایینی به پالایشگاههای تحت مدیریت خود می‌فروشند.

بررسی‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا از داده‌های گمرکی روسیه نشان می‌دهد که ۶۸ درصد از درآمدهای صادراتی این کشور ناشی از نفت و گاز طبیعی است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری دیلیفیوژن، درآمدهای روسیه از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در سال ۲۰۱۳ چهار برابر بیشتر از صادرات گاز طبیعی بود.

این گزارش با اشاره به آنک ه تنها ارزش صادرات نفت خام روسیه بیشتر از ارزش صادرات غیر نفتی و گاز این کشور بود می‌نویسد: اروپا و ترکیه، بیشترین حجم نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه را دریافت و تقریبا کل صادرات گاز طبیعی این کشور را نیز خریداری می‌کنند.

کشورهای آسیایی و به ویژه چین نیز حجم قابل توجهی از نفت خام و مقادیری نیز ال ان جی از روسیه خریداری می‌کنند که این حجم با توجه به قرارداد ۳۰ ساله اخیر مسکو و پکن افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

در همین حال با وجود آنکه مصرف داخلی نفت و گاز روسیه از میزان صادرات آن بیشتر است اما به دلیل پرداخت یارانه و همچنین یکی بودن تولید کنندگان و پالایشگران نفتی این کشور، ارزش نفت و گاز فروخته شده در داخل کشور پایین تر از ارزش مقادیر صادراتی آنهاست.

بسیاری از شرکتهای نفتی روسیه مالک میدانها و پالایشگاههای نفتی هستند بنابراین نفت خام را به قیمت پایینی به پالایشگاههای تحت مدیریت خود می‌فروشند.

از سوی دیگر قیمتهای یارانه‌ای نفت و گاز داخلی سبب شده است تا شرکتهایی مثل گازپروم از درآمدهای صادراتی خود برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و زیرساختهای جدید استفاده کنند.

در همین حال، ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که فروش داخلی نفت و گاز روسیه در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

طبق اطلاعات وزارت دارایی روسیه، ۵۰ درصد از درآمدهای بودجه سال ۲۰۱۳ این کشور از مالیات استخراج منابع معدنی و حقوق گمرکی صادرات نفت و گاز حاصل شد.

آژانس بین المللی انرژی انرژی پکن چین دلار روسیه گاز مالیات نفت یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر