کد خبر: 187565 A

بر اساس گزارش اوپک:

میزان درآمدهای نفتی ایران در دو سال گذشته به علت وضع تحریم‌های غرب به نصف کاهش یافته است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک اعلام کرد: میزان درآمدهای نفتی ایران در دو سال گذشته به علت وضع تحریم‌های غرب به نصف کاهش یافته است.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، تازه ترین گزارش اوپک که روز گذشته منتشر شده نشانگر ادامه تاثیرات منفی تحریمهای غرب بر صادرات نفت ایران در دو سال گذشته بوده است.

بر اساس این گزارش ایران و قدرت های جهانی نوامبر گذشته توافقنامه موقت هسته ای را به امضا رسانده‌اند ولی امضای این توافقنامه تاثیر چندانی بر بهبود وضعیت اقتصادی ایران نداشته است.

اوپک در این گزارش افزود: میزان درآمدهای نفتی ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی به کمتر از ۶۱.۹۲ میلیارد دلار رسیده که این رقم نسبت به رکورد ۱۱۴.۷۵ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۴۶ درصد کاهش داشته است.

تحریمهای بین المللی فروش نفت خام ایران به اتحادیه اروپا را ممنوع کرده و محدودیت صادرات به پالایشگاه های آسیایی نیز موجب افت ۴۲ درصدی صادرات نفت خام ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن شده است. گرچه صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز با کاهش همراه شده ولی افزایش قیمت جهانی انرژی تا حد زیادی افت صادرات ایران را جبران کرده است.

درآمدهای نفتی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر