کد خبر: 187535 A

یک مقام ارشد نفتی عراق اعلام کرد که منطقه کردستان عراق انتقال نفت از میدانهای کرکوک را که پیشتر تحت کنترل دولت مرکزی عراق بود، به شبکه خط لوله ای که از اراضی این منطقه می گذرد، آغاز کرده است.

اقلیم کردستان عراق انتقال نفت از میدان کرکوک به شبکه خط لوله ای خود را آغاز کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز از دبی، یک مقام ارشد نفتی عراق اعلام کرد که منطقه کردستان عراق انتقال نفت از میدانهای کرکوک را که پیشتر تحت کنترل دولت مرکزی عراق بود، به شبکه خط لوله ای که از اراضی این منطقه می گذرد، آغاز کرده است.

کرکوک در منطقه مورد اختلاف میان کردستان و دولت مرکزی عراق قرار کرفته است.
نیروهای کرد ١١ ژوئیه گذشته کنترل تاسیسات تولیدی در میدانهای کرکوک و بای حسن را در اختیار گرفتند.

این مقام عراقی به رویترز گفت که منطقه کردستان عراق انتقال نفت خام از یکی از گنبدهای کرکوک را به گنبد خرماله که از آن خط لوله نفتی کردستان می گذرد، آغاز کرده است.
وی افزود: کردها در حال استفاده از خط لوله ای هستند که نخست برای ارسال نفت خام از کردستان استفاده می شد، اما آنها هم اکنون جریان انتقال آن را به منظور استفاده توسط این منطقه وارونه کرده اند.

وی حجم ترانزیت نفت این خط لوله را حدود ٢٠ هزار تا ٢٥ هزار بشکه در روز برآورد کرد.
وزارت منابع طبیعی کردستان عراق برای اظهارنظر در این باره در دسترس نبود.

میدانهای نفتی کرکوک و بای حسن به طور مشترک ظرفیت تولید روزانه ۴٥٠ هزار بشکه نفت را دارند اما از ماه مارس گذشته، زمانی که خط لوله صادرات نفت کرکوک - جیحان عراق منفجر شد، تولید چشمگیری نداشته اند.
دولت بغداد سال گذشته میلادی قراردادی با شرکت بی پی انگلیس برای احیای میدان نفتی کرکوک امضا کرد؛ قراردادی که دولت اقلیم کردستان قانونی بودن آن را رد کرد.

انگلیس دبی دولت صادرات نفت عراق کردستان عراق منابع طبیعی نفت انتقال کرکوک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر