کد خبر: 187534 A

در یک سال و نیم گذشته

تقاضای ظاهری نفت چین در ماه ژوئن سال ٢٠١۴ میلادی به بالاترین سطح از ژانویه ٢٠١٣ رسید، با وجود این در باره روبه به بهبود بودن اقتصاد چین، شک و تردید وجود دارد.

چین در ماه ژوئن سال ٢٠١۴ میلادی بیشترین میزان نفت را در ١٧ ماه گذشته مصرف کرد، اما کارشناسان معتقدند بالا رفتن مصرف نشان دهنده بهبود اقتصاد چین نیست.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، تقاضای ظاهری نفت چین در ماه ژوئن سال ٢٠١۴ میلادی به بالاترین سطح از ژانویه ٢٠١٣ رسید، با وجود این در باره روبه به بهبود بودن اقتصاد چین، شک و تردید وجود دارد.

تحلیلگران همچنان نگاه محتاطانه ای به چشم انداز کلان اقتصادی دومین مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا دارند و به این اشاره می کنند که رشد بیش از انتظار در سه ماه سوم امسال در چین بیش از آنکه بوسیله حرکتهای طبیعی بازار به وجود آمده باشد، ناشی از حمایت دولت است.
نتایج محاسبه های رویترز که بر اساس اطلاعات اولیه دولتی به دست آمده است، نشان می دهد که چین در ماه ژوئن امسال روزانه ١٠ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام مصرف کرده است.

این مقدار بالاترین رقم در ١٧ ماه گذشته است و در مقایسه با ماه مه امسال ٨, ۴ درصد افزایش نشان می دهد.
تولید بالای پالایشگاه های چین در ماه ژوئن که حد نصاب جدیدی را بر جای گذاشت نیز تحلیلگران را به احیای اقتصادی این کشور امیدوار نکرد.

سیمون پاول، مسئول تحقیقات نفت و گاز موسسه سی ال اس ای هنگ کنگ، گفت: فکر نمی کنم این دلیلی برای نشان دادن بهبود اقتصادی باشد، خودرو سواران چینی هستند که سبب افزایش تقاضا شده اند.
تقاضای بالای بنزین در مقایسه با تقاضای کم گازوئیل، که در همه جا استفاده می شود از ژنراتورهای برق گرفته تا کارخانه های و قطارها، رابطه بهتری با بهبود اقتصادی دارد.

حتی با درنظر گرفتن رشد زیاد رانندگی در چین، تقاضای نفت در نیمه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته تنها ٠, ٥ درصد رشد کرد و به روزانه ٩ میلیون و ٨٧٠ هزار بشکه رسید.
بر همین اساس، مصرف روزانه نفت در ماه ژوئن امسال در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ٢, ۶ درصد افزایش یافت.

رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم سال ٢٠١۴ با رشدی سریع به ٧, ٥ درصد رسید که دلیل آن حمایت دولتی عنوان می شود. در همین حال تحلیلگران معتقدند پکن برای رسیدن به هدف رشد اقتصادی مورد نظر خود در سال ٢٠١۴ باید حمایت بیشتری انجام دهد.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش این ماه خود پیش بینی تقاضای نفت چین در سال جاری را در مقایسه با گزارش پیشین خود کاهش داد. دلیل این امر ارزیابی آژانس برای استفاده کمتر سوخت صنعتی عنوان شده است که تقاضای نفت چین را تا ٣, ٣ درصد برای سال ٢٠١۴ بالا می برد.

آژانس بین المللی انرژی اقتصاد برق بنزین پکن چین خودرو دولت نفت نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر