کد خبر: 179495 A

وزیر نفت و گاز قزاقستان:

دولت قزاقستان از پایان سال ۲۰۰۹ تاکنون قیمت تعدادی از فراورده های نفتی را از طریق تعیین سقف قیمت خورده فروشی برای سوختهای موتوری مشخص کرده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اینترنتی تنگری نیوز، اوزکبای کارابالین در حاشیه جلسه مجلس با اشاره به عدم کمبود بنزین در قزاقستان، اعلام کرد که قراداد تأمین فرآورده های نفتی با روسیه به زودی امضا می شود.

وی با اشاره به این که قزاقستان حجم قابل توجهی بنزین یعنی بیش از ۲۰۰ هزار تن دخیره کرده است، افزود: هم اکنون مسئله قیمت بنزین برای نیمه دوم سال در دستور کار قرار گرفته است اما به طور قطع نمی توانم تصمیم نهایی را درباره قیمت اعلام کنم.

دولت قزاقستان از پایان سال ۲۰۰۹ تاکنون قیمت تعدادی از فراورده های نفتی را از طریق تعیین سقف قیمت خورده فروشی برای سوختهای موتوری مشخص کرده است.

دارندگان جایگاه های سوخت با مراجعه به هیئت دولت، بارها خواستار تعیین قیمت عمده فروشی این محصولات نیز شده اند.

وزارت نفت قزاقستان پیشتر اعلام کرده بود که قیمت سوخت در نیمه اول سال جاری تغییر نمی کند.

کارابالین در نشستی با دولت در اواخر ماه مارس گفت: قیمتها را پیش از کاهش ارزش پول ملی حفظ می کنیم. پیش از ماه ژوئن هیچ نگرانی درباره افزایش قیمت ها وجود ندارد.

به گفته وی، به دنبال کاهش ۲۰ درصدی ارزش پول کشور، از آنجایی که واردات مانند گذشته سوداور نیست، کمتر کسی تمایل دارد از کشور همسایه مان روسیه سوخت وارد کند.

وی در ادامه عنوان کرد: شرکت ملی نفت کازامونای گس مسئولیت این کار را برعهده گرفته است. حتی در صورت وقوع خسارتهای حتمی و بدون توجه به قوانین اقتصادی بازاریابی، این شرکت قیمتها را در سطح قیمت اعلام شده ثابت نگه می دارد.

وی تصریح کرد: دولت یک دستورالعمل برای ثابت نگه داشتن قیمت ها دارد و ما هم بر اساس همان دستوالعمل اقدام می کنیم.

افزایش قیمت بنزین پول دولت روسیه فرآورده های نفتی قزاقستان نفت نفت و گاز وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر