کد خبر: 175291 A

مدیرعامل گروه مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران گفت: بیش از ۱۰۰ دستگاه توربین گازی در صنعت برق کشور فعال است و هیچ اقدامی مهمتر از تبدیل آنها به سیکل ترکیبی نیست چرا که بازده آنها از ۳۴ به ۵۲ درصد می رسد.

مدیرعامل گروه مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران گفت: بیش از ۱۰۰ دستگاه توربین گازی در صنعت برق کشور فعال است و هیچ اقدامی مهمتر از تبدیل آنها به سیکل ترکیبی نیست چرا که بازده آنها از ۳۴ به ۵۲ درصد می رسد.

عباس علی آبادی، در پنجمین کنفرانس صنعت نیروگاه های حرارتی، گفت: زندگی بدون انرژی امکان پذیر نیست و کنفرانس نیروگاه های حرارتی موقعیتی کارشناسی ایجاد کرده که پیرامون توربین های گازی، جایگاه ایران در ساخت تجهیزات نیروگاهی و میزان پیشرفت جهان به تبادل نظر پرداخته شود.

وی افزود: براساس مطالعه های صورت گرفته، در یک بازه زمانی ۴۰ ساله در حالی که رشد جمعیت ۵۰ درصد پیش بینی می شود اما میزان رشد نیاز به انرژی ۸۰ درصد برآورد شده است.

مدیرعامل مپنا ادامه داد: سهم سوخت های مایع در تامین انرژی جهان رو به کاهش بوده و تامین انرژی از زغال سنگ به حالت پایدار رسیده است.

علی آبادی گفت: تا سال ۲۰۴۰ سهم گاز طبیعی و انرژی تجدیدپذیر از تامین انرژی به ترتیب به ۳۵ و ۱۶ درصد می رسد ضمن آنکه سهم انرژی هسته ای ۱۶ و زغال سنگ ۳۲ درصد در تامین برق جهان برآورد شده است.

وی با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که می تواند پره توربین تولید کند، افزود: پره های توربین تک کریستال SX تا پایان سال یا اوایل سال آینده به صورت کاملا ایرانی ساخته می شود.

مدیرعامل مپنا اظهار داشت: هم اکنون در مپنا توربین هایی از ظرفیت ۲۵ مگاوات تا ۱۸۰ مگاوات تولید می کنیم و برنامه هایی برای تولید توربین های ۴۰،۷۰ و ۳۰۰ مگاواتی داریم.

علی آبادی با اشاره به برخی تغییرها در ساختار شرکت های بزرگ و فعال در صنعت برق جهان، گفت: به دلیل رشد سریع فناوری توربین های گازی و اقتصاد ویژه تولید برق در جهان، امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ در حال ادغام با رقبای خود هستند و شش شرکت بزرگ تولید توربین گازی در حال تبدیل شدن به سه شرکت هستند که نشان از انحصار در این بخش است.

وی یادآور شد: شرکت های MHI و HITACHI با یکدیگر ادغام شده و برای خرید ۴۰ درصد سهام شرکت آنسالدو به وسیله SEC مذاکره هایی انجام شده ضمن آنکه بخش عمده سهام آلستوم به وسیله GE و بخش برق شرکت رولزرویس به وسیله زیمنس در حال خریداری است.

مدیرعامل مپنا تاکید کرد: بیش از ۱۰۰ دستگاه توربین گازی در صنعت برق کشور فعال است و هیچ اقدامی مهم تر از تبدیل آنها به سیکل ترکیبی نیست چرا که بازده آنها از ۳۴ به ۵۲ درصد می رسد.

اقتصاد انرژی تجدیدپذیر انرژی هسته ای ایران برق جهان رشد سهام صنعت کارشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر