کد خبر: 175122 A

وزیران نفت عراق و ونزوئلا اعلام کردند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در نشست فردا(چهارشنبه ۲۱ خردادماه) در وین سقف تولید نفت را بدون تغییر نگه می دارند.

وزیران نفت عراق و ونزوئلا اعلام کردند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در نشست فردا(چهارشنبه ۲۱ خردادماه) در وین سقف تولید نفت را بدون تغییر نگه می دارند.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، رافائل رامیرز، وزیر نفت ونزوئلا و عبدالکریم العیبی، وزیر نفت عراق در اظهار نظرهای جداگانه ای پیش از برگزاری ۱۶۵مین نشست اوپک در وین گفتند به احتمال فراوان سقف تولید اوپک مانند گذشته می ماند.

اوپک که نزدیک به یک سوم تولید نفت جهان را به عهده دارد، سقف تولید روزانه خود را در حدود ۳۰ میلیون بشکه نفت خام در نظر گرفته است.

رافائل رامیرز گفت: احساس می کنم برای یک بار دیگر باید منتظر تمدید سقف تولید نفت در اوپک باشیم.

عبدالکریم العیبی نیز تائید کرد که سقف تولید نفت اوپک با زهم ممکن است بدون تغییر بماند و این به این معنی است که این سازمان مقداری را که از سال ۲۰۱۱ تعین کرده را بدون تغییر می گذارد.

لعیبی افزود: نشانه هایی وجود دارد که می گوید سقف تولید تمدید می شود.

از سوی دیگر کارشناسان بر این عقیده اند که بحران های کنونی جهان که موجب تنش هایی در زمینه عرضه نفت خام شده است و قیمت نفت را بالا نگه داشته است، اوپک را ترغیب می کند سقف تولید نفت کشورهای عضو خود را بدون تغییر رها کند.

نشست ۱۶۵ اوپک روز چهارشنبه(۲۱ خرداد ماه) در حالی برگزار می شود که قیمت های جهانی نفت در مقایسه با نشست پیشین این سازمان که در ماه دسامبر ۲۰۱۳ برگزار شد، ۱۰ درصد افزایش داشته است.

قیمت های جهانی نفت به دلایل زیادی از جمله کاهش چشم گیر تولید نفت لیبی، ادامه تحریم های ایران و بحران اوکراین به ناگهان افزایش یافته است.

عمر علی الشکمک، وزیر نفت موقت لیبی، در هنگام ورود به وین برای شرکت در نشست اوپک گفت: تولید نفت کشور بسیار کمتر از پتانسیل آن است.

وی ادامه داد که اکنون تولید نفت لیبی کمتر از روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت است اما این کشور ظرفیت تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز را دارد. در همین حال، ایران و عراق برای جبران کمبود نفت لیبی، سعی کرده اند که نفت بیشتری را روانه بازار کنند.

از سوی دیگر، لعیبی به خبرنگاران گفت که عراق قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ میلادی تولید نفت خود را به هشت میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

وزیر نفت عراق گفت: میانگین تولید نفت این کشور در سال جاری میلادی بین سه میلیون و ۶۰۰ تا سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است و میانگین صادرات آن روزانه سه میلیون بشکه نفت خام بوده است.

در همین حال، عربستان ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که قیمت نفت برای هر بشکه ۱۰۰ دلار مناسب است و اوپک می تواند در سقف تولید نفت خود تغییری ایجاد نکند.

چندی پیش علی النعیمی، وزیر نفت عربستان گفته بود: عرضه نفت به اندازه کافی است و هیچ دلیلی برای افزایش سقف تولید نفت اوپک وجود ندارد.

اوپک ایران ایران و عراق جهان دلار عراق عربستان فرانسه نفت ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر