کد خبر: 164921 A

مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش به ایلنا خبر داد؛

سیاست وزارت نفت توسعه و احداث۱۰۰۰ جایگاه دیگر و همچنین افزایش سبد سوخت CNG از ۲۵ درصد به ۳۵ درصد یعنی باید بتوانیم مصرف CNG از ۱۹ میلیون متر مکعب به ۳۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهیم.

مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش با اعلام اینکه سبد سوخت CNG به ۳۰ میلیون متر مکعب افزایش می یابد، گفت: بزودی تبدیل غیر یارانه ای خودروها از بنزین به CNG با نظارت شرکت ملی پخش انجام می‌شود.

منصور ریاحی مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه دولت برای توسعه جایگاه‌های CNGاظهار داشت: ما برای سوق دادن سرمایه گذاران به سمت ساخت جایگاه CNG جذابیت‌هایی بوجود آوردیم که ۲ برابر شدن قیمت کارمزدها، از جمله آنهاست.

وی تصریح کرد: نرخ کارمزدها برای شهرداری ها از ۴۰ به ۷۰ تومان، بخش خصوصی از ۴۰ به ۸۰ تومان و تسهیلات ویژه ای هم برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته ایم که در کلان شهرها برای هر متر مکعب ۱۴۰ تومان و در غیر کلان شهرها ۱۲۰ تومان است.

مصرف CNG افزایش می‌یابد

ریاحی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت بنزین مردم به CNGاقبال بیشتری نشان می دهند، خاطرنشان کرد: نرم قیمت گذاری سی. ان. جی باید ۵۰ تا ۶۰ درصد بنزین باشد که این قیمت در حال حاضر ۵۳ درصد درنظر گرفته شده که این اقدام یکی از مشوق ها برای سوق دادن به سمت CNGاست.

برنامه برای تغییر سبد سوخت CNG از ۲۵ به ۳۵ درصد

وی افزود: سیاست وزارت نفت توسعه و احداث۱۰۰۰ جایگاه دیگر و همچنین افزایش سبد سوخت CNG از ۲۵ درصد به ۳۵ درصد است یعنی باید بتوانیم مصرف CNG از ۱۹ میلیون متر مکعب به ۳۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهیم.

مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۹ جایگاه راه اندازی و ۲۲ جایگاه در حال احداثبا تقبل هزینه شخصی وجود دارد که در صورت راه اندازی کارمزد ویژه دریافت خواهند کرد.

وی گفت: کارمزد ویژه و اجرایی شدن بند(ق) تبصره ۲ قانون بودجه ۹۳ که بر اساس آن انعقاد قرارداد تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار به روش BOT دیده شده است از جمله برنامه های توسعه ای دولت برای احداثجایگاه است که بعد از تصویب در شورای اقتصاد اجرایی می شود و کل شرکت های سرمایه گذار می توانند از محل صرفه جویی فرآورده بازگشت سرمایه داشته باشند.

مقدمات دوگانه سوزشدن غیریارانه‌ای خودروها فراهم شد

ریاحی در ادامه به رویکرد توسعه ای وزارت نفت جهت مصرف روزانه گاز از طریق تبدیل کارگاهی سوخت خودروها ازبنزین به CNG اشاره کرد و توضیح داد: قبلا وزارت نفت بابت دوگانه سوز شدن خودروها ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان یارانه می پرداخت اما قرار شده که بزودی تبدیل غیر یارانه ای با نظارت شرکت ملی پخش انجام شود که مقدمات آن نیز در دست بررسی است.

وی در خصوص اینکه آیا اقداماتی جهت عدم تعطیلی جایگاه‌های CNG با توجه به افزایش تقاضا برای این سوخت انجام شده، اظهارداشت: تعطیلی جایگاه‌ها طی زمستان سال ۹۲ مربوط به عدم پرداخت گاز بهای مصرفی جایگاه ها از سوی بهره برداران و یا مالکین بوده که این موضوع با توجه به افزایش نرخ کارمزد فروش و تسری دادن آن به ابتدای سال ۹۲، نباید ازسوی بهره برداران تکرار شود.

مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش گفت: بر اساس سیاست کلان و بستگی به میزان تقاضا و مجوز شهرداری، محیط زیست، این شرکت آمادگی دارد ۳۳۰ جایگاه در بازه زمانی ۳ سال احداثنماید.

وی تصریح کرد: دولت رسالت احداثجایگاه از منابع دولتی را ندارد اما در قالب اعطای تسهیلات و امتیازات ذکر شده برنامه توسعه کمی و کیفی جایگاه ها را توسط بخش خصوصی دنبال می کند.

سبد سوخت CNG بزرگتر می‌شود/مقدمات دوگانه سوزشدن غیریارانه ای خودروها فراهم شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر