کد خبر: 138360 A

دبیر کل جدید(GECF) خبر داد؛

اعضای(GECF) درباره تاسیس یک بانک مشترک برای تامین اعتبار پروژه های مشترک سرمایه گذاری گفت‌وگو کرده‌اند.

دبیر کل جدید(GECF) از برنامه این مجمع برای تشکیل یک بانک با هدف تامین اعتبار پروژه های مشترک سرمایه گذاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد حسین عادلی، دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) در مصاحبه مطبوعاتی خود که در مقر دبیرخانه در دوحه، پایتخت قطر انجام شد، گفت: اعضای(GECF) درباره تاسیس یک بانک مشترک برای تامین اعتبار پروژه های مشترک سرمایه گذاری گفت وگو کرده اند.

وی افزود: تاسیس این بانک در نشست پیشین(GECF) بحثشده اما پیشبرد آن به تازگی دنبال نشده بود.

عادلی اظهار کرد: ایده کمک به یکدیگر در سرمایه گذاری، تامین اعتبار پروژه ها و برنامه های بلندمدت برای سرمایه گذاری موضوعی است که هم اکنون مطرح می شود.

عادلی که از آغاز سال ٢٠١۴ جایگزین لئونید بوخانوفسکی از روسیه به عنوان دبیر کل جدید(GECF) شده، به دنبال توسعه و بهبود همکاری های نزدیک تر میان اعضای این مجمع با هدف افزایش رقابت بین المللی است.

(LNG) قطر در حال رقابت با صادرات گاز روسیه با خط لوله به اروپاست؛ برنامه صادرات(LNG) آمریکا در نیمه دوم دهه جاری نیز شاید در برنامه عرضه کنندگان ثابت(LNG) به آسیا اختلال ایجاد کند.

بنا بر آمار شرکت(BP) روسیه و قطر از صادرکننده بزرگ مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی(GECF) اعضای این مجمع ۶٢ درصد از ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارند؛ با وجود آن که بعضی مواقع(GECF) " اوپک گازی " نامیده می شود، اما این مجمع همانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) به دنبال تاثیر و نفوذ روی قیمت ها به وسیله تنظیم و تعدیل تولید نیست.

عادلی اظهار کرد: بعید به نظر می رسد چنین نفوذ و دخالتی در بازار تغییر کند.

وی گفت: من ندیده ام که هیچ یک از کشورهای عضو(GECF) در این مسیر گام بردارند و با توجه به طبیعت بازار گاز، این غیرممکن است.

عادلی پس از انتصاب به عنوان دبیر کل جدید(GECF) در پانزدهمین نشست وزارتی این مجمع در نوامبر ٢٠١٣(١٢ آبان) در تهران به خبرنگاران گفت: خواهان کمک به کشورش برای تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی در میان کشورهای صادرکننده گاز است.

وی دیروز همچنین گفت: من هم اکنون نماینده همه کشورهای عضو(GECF) هستم.

دبیر کل جدید(GECF) اظهار کرد: ایران رهبری این مجمع را بر عهده ندارد بلکه من به عنوان نماینده اعضای(GECF) ریاست دبیرخانه آن را بر عهده دارم.

به گفته وی،(GECF) ظرف چند ماه شفافیت را با انتشار گزارش های منظم درباره موضوع هایی مانند عرضه، قیمت، شیل گس، برنامه های توسعه در کشورهای مختلف و قطب های قیمت گذاری آغاز می کند.

عادلی اعلام کرد: توسعه دیدگاه های درباره بازار گاز توسعه و اطلاع رسانی در این باره به عموم از اهداف ما به شمار می آید.

وی گفت: از شرکت های بین المللی مانند شرکت انگلیسی - هلندی شل و اکسون موبیل آمریکا برای حضور در نشست(GECF) در اواخر ماه جاری میلادی(ژانویه) دعوت شده است.

عادلی در نخستین ماه از آغاز فعالیت خود به عنوان دبیر کل جدید(GECF) هفته گذشته دیدارهایی نیز با وزیر انرژی و صنعت قطر، سفیران ایران، لیبی و الجزایر در قطر داشته است.

سید محمد حسین عادلی یک دیپلمات با تجارب بسیار در عرصه های بین المللی و اقتصادی است؛ وی دومین دبیر کل(GECF) از زمان امضای اساسنامه آن در هشتمین نشست وزارتی جی یی سی اف در ٢٣ دسامبر سال ٢٠٠٨ در مسکو، پایتخت روسیه، به شمار می رود.

پیش از این لئونید بوخانوفسکی از روسیه به مدت دو دوره دو ساله به عنوان نخستین دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مقر این مجمع در دوحه قطر فعالیت داشت.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات متحده عربی و عمان سیزده عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند.

هلند، قزاقستان و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند و عراق نیز به تازگی به این جمع پیوسته است.

دبیر کل جدید (GECF)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر