کد خبر: 138194 A

دبیر انجمن برق در گفتگو با ایلنا:

هزینه‌هایی که یک نیروگاه حرارتی به محیط زیست تحمیل می‌کند بسیار بیشتر از سرمایه اولیه‌ای است که تاسیس یک نیروگاه با تولید انرژی پاک نیاز دارد.

به گفته دبیر انجمن برق، اگر حفظ محیط زیست برای مسئولین مهم باشد و کشور ما نیز بخواهد به پیمان کیوتو بپیوندد برای دولت به صرفه‌تر است که سرمایه‌گذاری و یا حمایت از بخش خصوصی جهت احداثنیروگاه های پاک را با وجود بازگشت دیرتر سرمایه تقبل کند.

علیرضا کفش‌کنان دبیر انجمن برق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص نیروگاه‌های بادی گفت: با توجه به اینکه بازگشت سرمایه اولیه و سوددهی در نیروگاه‌های بادی ۲۰ سال زمان می برد بخش خصوصی رغبتی به سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارد مگر اینکه مشوق‌هایی از سوی دولت درنظر گرفته شود.

وی از نیروگاه‌های بادی بعنوان پاک ترین نیروگاه یاد کرد و افزود: در حال حاضر منجیل، بینالود خراسان و آذربایجان غربی دارای این نوع نیروگاه هستند و چنانچه قیمت برق اصلاح شود و یا اینکه به کسانی که اقدام به تاسیس این نوع نیروگاه می‌کنند اجازه صادرات داده شود بخش خصوصی نیز انگیزه لازم جهت ورود به سرمایه‌گذاری در این بخش را پیدا خواهد کرد.

کفش‌کنان تصریح کرد: یک توربین نیروگاه بادی تنها یک مگاوات برق تولید می‌کند در حالی که یک توربین نیروگاه‌های با سوخت حرارتی و یا سیکل ترکیبی ۲۵۰ مگاوات برق تولید می‌کنند لذا با وجود اینکه نیروگاه‌های بادی از سوخت فسیلی استفاده نمی‌کنند و به لحاظ آلوده نکردن محیط زیست بسیار ارزشمند هستند استقبال چندانی از آنها صورت نگرفته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در نیروگاه‌های خورشیدی بازگشت سرمایه نسبت به نیروگاه بادی زودتر صورت می‌گیرد اما در این نیروگاه‌ها نیز بدلیل اینکه برق تولیدی کمتری نسبت به نیروگاه حرارتی دارند استقبالی از سوی بخش خصوصی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه حمایت دولت را داشته باشند.

دبیر انجمن برق تاکید کرد: اگر حفظ محیط زیست برای مسئولین مهم باشد و کشور ما نیز بخواهد به پیمان کیوتو بپیوندد برای دولت به صرفه‌تر است که سرمایه‌گذاری و یا حمایت از بخش خصوصی جهت احداثنیروگاه های پاک را با وجود بازگشت دیرتر سرمایه تقبل کند و یا اینکه به کسانی که اقدام به احداثنیروگاه بادی و با خورشیدی کند اجازه داده شود که بتوانند برق را صادر کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فقط بخش شبه دولتی و مپنا در بخش نیروگاه بادی فعال است، گفت: قیمت برق صادراتی از یک نیروگاه حرارتی ۱۰ سنت یا ۲۹۰ تومان است در حالی که در نیروگاه بادی ۱۲۵ تا ۱۷۰ تومان است لذا اگر دولت وام بلندمدت و یا کم بهره بدهد بخش خصوصی را در احداثنیروگاه های تولید انرژی نو ترغیب می‌کند.

کفش‌کنان ادامه داد: با وجودی که یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاوات، نیروگاه بادی ۳ تا ۵ مگاوات و یک نیروگاه حرارتی مثل نکا ۲هزار مگاوات برق در لحظه تولید می‌کند اما هزینه‌هایی که یک نیروگاه حرارتی به محیط زیست تحمیل می‌کند بسیار بیشتر از سرمایه اولیه‌ای است که تاسیس یک نیروگاه با تولید انرژی پاک نیاز دارد.

وی با بیان اینکه کل برق تولیدی برق از نیروگاه بادی و خورشیدی در ۲۰ سال اخیر ۱۰۰ یا ۲۰۰ مگاوات بوده، اظهار داشت: قرار بود در برنامه ۵ ساله میزان برق تولیدی در نیروگاه های بادی و خورشیدی به ۱۰۰۰مگاوات برسد که دولت قبل پیگیری نکرده واقدامی در این خصوص انجام نشد.

دبیر انجمن برق با اشاره به اینکه در صورت عدم حمایت، نیروگاه‌های بادی برای بخش خصوصی جاذبه ندارد، خاطرنشان کرد: با وجود قیمت پایین برق اگر دولت موجبات صادرات برق نیروگاه بادی را فراهم کند توجیه اقتصادی داشته و مقرون به صرفه‌تر شده و در بخش خصوصی انگیزه سرمایه‌گذاری برای امری که در دراز مدت بازدهی و بازگشت سرمایه دارد بوجود خواهد آورد.

امکان صادرات برق نیروگاه بادی بخش خصوصی را به سرمایه گذاری ترغیب می‌کند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر