کد خبر: 117345 A

با وجود تهدیدهای آمریکا؛

این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نسبت به اجرایی شدن پروژه صادرات گاز به پاکستان به دلیل عدم پایبندی پاکستانیها به تعهدات خود ابراز ناامیدی کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان درباره پروژه واردات گاز از ایران گفت: پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان هنوز متوقف نشده است.

به گزارش ایلنا، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: این کشور در حال بررسی تمام گزینه ها برای برآوردن نیاز خود به انرژی است و پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان در میان این گزینه ها است.

این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نسبت به اجرایی شدن پروژه صادرات گاز به پاکستان به دلیل عدم پایبندی پاکستانیها به تعهدات خود ابراز ناامیدی کرده است.

سخنان وزیر نفت درباره احتمال لغو پروژه خط لوله صلح واکنش پاکستان را برانگیخته و آنها خواستار توضیح ایران در این زمینه شده اند.

شاهد خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان با بیان اینکه گزارشهای رسانه‌ها نمی‌تواند پایه و اساس قضاوت درباره‌ لغو یا ادامه‌ یک پروژه باشد گفت: قرار‌دادی بین ایران و پاکستان برای این خط لوله امضا شده و نمی‌تواند یک طرفه لغو شود.

وی افزود: دولت پاکستان خواستار شفاف سازی در این زمینه و دیدار برای مذاکره درباره این پروژه و آینده آن است.

وی چند روز قبل از دولت ایران خواستار بازنگری در قیمت گاز صادراتی و همچنین اعطای یک وام دو میلیارد دلاری برای تکمیل پروژه در خاک پاکستان شده بود.

تحلیلگران می‌گویند: این سخنان عباسی و سفر اخیر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به آمریکا و دیدار با اوباما از دلایل ابراز ناامیدی زنگنه نسبت به پروژه خط لوله صلح بوده است. دولت آمریکا همیشه بر پاکستان فشار آورده تا قرار‌داد واردات گاز از ایران را کنار بگذارد.

این در حالیست که پرویز راشد وزیر اطلاع رسانی پاکستان گفته است: پروژه خط لوله گاز ایران - پاکستان به وقت خود باقی است و دو کشور در حال کار روی آن هستند.

وی افزود: توافق بین دو کشور به قوت خود باقی است و تلاشها برای پیشبرد و تسریع کار در جریان است.

وزیر نفت، پاکستان را به قلقلک درآورد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر