کد خبر: 145492 A

احتمال دارد از ترم بهمن به واحدهایی که مجوز پذیرش دکترا دارند ابلاغ کنیم که دکترای پژوهش محور پذیرش کنند /

ایلنا: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از بروکراسی در جذب اساتید گفت: نزدیک به دوسال است که برای جذب اساتید منتظر مجوز هستیم اما این مجوز هنوز داده نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، " حمید میرزاده " در نشست خبری که به منظور برگزاری آزمون دکتری تخصصی سال ۹۳ دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد علوم تحقیقات برگزار شد گفت: بیش از ۷۰هزار نفر در این دوره از آزمون دکتری ثبت نام کرده اند که ۵ هزار نفر در دونوبت جذب خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه ۸ هزار نفر در نوبت اول معرفی و ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از آنان پذیرش می شوند افزود: در بدون آزمون نیز ۱۳ هزار نفر شرکت کرده اند که ۵۵۰ نفر از آنان پذیرش می شوند.

همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مورد اعلام نتایج آزمون دکتری تخصصی سال ۹۳ نیز گفت: نتیجه اولیه خرداد ماه اعلام می شود و مصاحبه با آزمون و بدون آزمون از اواخر خرداد ماه آغاز می شود و نتیجه نهایی اواسط شهریور ماه اعلام می شود.

میرزاده کل پذیرش دوره دکتری در دانشگاههای آزاد و دولتی را برای یکسال کمتر از ۱۷ هزار نفر اعلام کردو افزود این درحالی است که بیش از ۳۳۰ هزار نفر متقاضی شرگت در آزمون دکتری را داریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از این ۱۷ هزار نفر ۵ هزار نفر در دانشگاه آزاد و ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر دردانشگاه دولتی پذیرش می شوند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵ تا ۶ درصد متقاضیان در دوره دکترا پذیرفته می شوند افزود: باید راهکاری برای ظرفیت بیشتر در دانشگاه و کاهش خروج دانشجواز کشور داشته باشیم زیرا این مسئله ازنظر اقتصادی ضرر می رساند.

میرزاده خاطرنشان کرد: از همین رو در این زمینه برنامه ریزی کرده ایم به طوری که آیین نامه دکترای پژوهش محور را اعلام خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: احتمال دارد از ترم بهمن به واحدهایی که مجوز پذیرش دکترا دارند ابلاغ کنیم که دکترای پژوهش محور پذیرش کنند.

وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه کیفی دانشگاه آزاد ظرفیت تحصیلات تکمیلی را در دوره دکتری با آزمون و بدون آزمون افزایش خواهیم داد افزود: تعداد داوطلبان امسال ۸ درصد نسبت به سال گذشته تعداد داوطلبان بیشتر بود.

وی به یکی از چالشهای توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و افزود: ما می توانیم دوره های تحصیلات تکمیلی را افزایش دهیم اما یکی از چالش ها فرایند جذب استاد در دانشگاه است که با یک بروکراسی شدید در این زمینه مواجه هستیم که بخشی مربوط به دانشگاه و بخشی مربوط به مصوبات و مقرراتی است که به دانشگاه ابلاغ شده و الزاما باید آنها را اجرا کنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه نزدیک به دو سال است که برای گرفتن اساتید منتظرمجوزهستیم افزود: هنوز این مجوز داده نشده است اما با تغییراتی که در وزارت علوم داشتیم قول داده اند که این مجوز را بدهند.

وی با اشاره به وجود امکانات و شرایط برای توسعه تحصیلات تکمیلی و جذب اساتید بیشتر گفت: به دلیل وجود این بروکراسی ها نتوانستیم استاد بیشتر را جذب کنیم و این در حالی است که ما به دنبال توسعه تحصیلات تکمیلی هستیم درنتیجه این شرایط باعثشده است دانشجویان به خارج از کشور می روند.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ملی از این نگرش و این بروکراسی ضربه می خورد افزود: از تبعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این مسئله که بگذریم غصه بزرگ این است که ایران از ژن های باهوش تخیله می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: آمار رسمی نشان می دهد سال گذشته از ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار پشت کنکوری دردوره تحصیلات تکمیلی۱۵۰هزار نفر تقاضای خروج از کشور را داشتند که اغلب آنها کارشناسی ارشد داشتند و می خواستند در دوره دکتری ادامه تحصیل بدهند.

آیین نامه اقتصاد ایران تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ژن کارشناسی ارشد وزارت علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر