کد خبر: 207933 A

رییس اتاق بازرگانی البرز:

ارتباط دانشگاه با صنعت، نیازمند برنامه ریزی صحیح است.

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: با وجود حرکت های شایان توجه در مسیر ارتباط صنعت و دانشگاه متاسفانه تاکنون در این زمینه برنامه ریزی اصولی و صحیح انجام نپذیرفته است.

به گزارش ایلنا در کرج، حسین طوسی در آیین افتتاحیه اولین مرکز علمی کاربردی شیر خشک و مکمل های غذایی استان البرز افزود: مراکز آموزش عالی بایستی بر اساس نیازهای جامعه نیروی کاردان و کارشناس تربیت کنند اما تا کنون در این زمینه به طور کامل موفق نبوده اند.

وی در ادامه این مطلب اظهار داشت: طی سال های اخیر صدها دانشجو در رشته های مختلف از جمله مهندسی، ادبیات، فلسفه و پزشکی فارغ التحصیل شده اند اما اکثر این کارشناسان در بخش های وارد بازار کار شده اند که هیچ ارتباطی به رشته های تخصصی وتحصیلی آنها ندارد.

وی ادامه داد: به همین جهت بسیاری از فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی کشور با مشکل بیکاری مواجه شده و به خارج کشور از جمله ژاپن، تایلند و تایوان سفر کرده و به سخت ترین کارها تن داده اند.

طوسی در ادامه افزود: در استان البرز معضل بیکاری در شرایطی خودنمایی می کند که صنایع استان با مشکل کمبود نیروی کاردان و متخصص به ویژه در رشته های نرم افزار، سخت افزار و اوپراتوری مواجه است.

رییس پارلمان بخش خصوصی اضافه کرد: بیکاری در این استان به مرزی رسیده است که بیش از ۱۳ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند.

وی توجه خاص دولت تدبیر و امید به شرکت های دانش بنیان را حرکت مطلوب عنوان کرد و گفت: نیروهای دانشگاهی متخصص " دانش بنیان " بایستی در اختیار صنعت کشور قرار گیرد تا این نیروها ضمن کسب تجربه با استفاده از امکانات صنایع طرح های پژوهشی و تجاری سازی ارایه دهند.

رییس اتاق بازرگانی البرز افزود: بسیاری از واحد های تحقیق، توسعه، کنترل کیفیت و آزمایشگاه های صنایع کشور برای توسعه نیازمند نقدینگی هستند.

طوسی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات در پوشش شرکت های " دانش بنیان " باید با مشارکت صنایع تولیدی کشور انجام گیرد به این معنی که تحقیقات در مراکز R&D واحد های تولیدی متمرکز شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر این تسهیلات در خدمت تجهیز و توسعه این واحد ها قرار گیرد تجاری سازی علم اینگونه تحقق خواهد یافت.

حسین طوسی لزوم ارتباط صحیح صنعت و دانشگاه کمبود نیروی کاردان و متخصص در صنایع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر