کد خبر: 172911 A

یک فعال بخش خصوصی:

مشکلات ساختاری بخش تولید باعثمی‌شود تا مفهوم بهره وری در کارگاه‌های تولیدی هیچگاه شکل نگیرد / مشکلات ساختاری تولید امکان افزایش همین حدقل مزد قانونی بر مبنای بهره‌وری را نمی‌دهد.

به باور یک فعال بخش خصوصی تا زمانی که دولت مشکلات ساختاری بخش تولید را حل و فصل نکند، ارتباطی بین مزد و بهره‌وری به وجود نخواهد آمد.

«جمشید عدالتیان» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: مشکلات ساختاری بخش تولید باعثمی‌شود تا مفهوم بهره وری در کارگاه‌های تولیدی هیچگاه شکل نگیرد.

وی در تشریح این موضوع گفت: در شاریط کنونی بخش خصوصی با مالیات‌هائی که می‌پردازد دیگر نمی‌تواند خود را درگیر دستمزد کارگران کند.

به باور رئیس‌ کمیسیون آموزش و فرهنگ و اقتصاد اتاق ایران، دولت حداقل مزد را تعیین می‌کنند اما بر روی همین حداقل مزد هزینه‌های جاری دیگری چون حق عائله‌مندی، حق اولاد، هزینه رفت و آمد، حق خوراک، حق مسکن، مرخصی زایمان افزوده می‌شود.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه مجموع این حقوق باید مبنایی قانونی برای پرداخت حداقل درآمد یک کارگر تلقی شود، ادامه داد: مشکلات ساختاری تولید امکان افزایش همین حدقل قانونی بر مبنای بهره‌وری را نمی‌دهد.

وی افزود: در شرایطی که مشکلات ساختاری مانع فعالیت اقتصادی تولید محور می‌شود، نیروی انسانی به دلیل مشکلاتی چون ساختار فرسوده و یا کمبود مواد اولیه هیچگاه در طول هشت ساعت کار روزانه به اندازه لازم بهره‌وری ندارد.

نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران افزود: دولت تمام این هزینه‌هائی که به کارفرمایان وارد می‌کند باید به کارفرمایان بازگرداند تا بخش خصوصی بتواند از عهده پرداخت دستمزد مناسب به کارگران برآید.

وی بابیان اینکه وضعیت پیش آمده برای بخش تولید باعثکمبود کارگران ماهر در بازار کار شده است، افزود: بخش خصوصی در جستجوی کارگران ماهر است ولی جای آن در بازار کار ایران خالی است.

این استاد دانشگاه در خصوص توانمندسازی افراد که یکی از وظایف مدیران برای ارتقای بهره‌وری است، اظهار کرد: بخش خصوصی مایل به توانمند کردن کارگران ماهر است اما این وظایف دولت است که با بهبود فضای کسب و کار و ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای امکان آموزش کارگران ماهر را فراهم کند.

عدالتیان ضمن تأکید نقش آموزش در بهره وری ادامه داد: آموزش ضمن خدمت کارگران در ایران نباید در حد یک رابطه استاد - شاگردی تعریف شود.

وی برای کارفرمایان به عنوان مدیر یک بنگاه اقتصادی قیمت تمام شده مواد اولیه مهم نیست این ارزش افزوده است که ملاک ارزیابی بخش خصوصی قرار می گیرد.

این فعال کارفرمایی همچنین در خصوص تاثیر نقش مدیران با مفهوم بهره‌وری گفت: در حال حاضر مدیران و کارفرمایان کارگاه‌های مختلف تولیدی ۷۵ درصد از وقت خود را در خارج از کارگاه‌ها جهت انجام بوروکراسی‌های دولتی می‌گذرانند.

وی افزود: این مدیران و کارفرمایان تنها ۲۵ درصد از وقت خود را به امور تولید می‌گذرانند با اهداف بهره‌وری در تعارض کامل است.

بهره‌وری و مزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر