کد خبر: 956766 A

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد:

برخی واردکنندگان نیز در عرض یک هفته سود هنگفت کردند، ما به نیروهای دادستانی، اطلاعاتی و قضائی اعلام کردیم که آیا گوشی‌هایی که سال 98 با ارز 12 هزار تومانی وارد شده آیا با همان نرخ ارز بین کسبه و فروشندگان توزیع شده است؟

ابراهیم درستی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اخباری مبنی بر ترخیص گوشی‌های معطل در گمرک و تاثیر آن بر تغییر نرخ گوشی تلفن همراه اظهار داشت: ما در حال حاضر ماهانه 700 هزار گوشی در کشور نیاز داریم، حتی در برخی زمان‌ها در هر ماه بین 500 هزار تا یک میلیون گوشی نیاز داشتیم، این رقم در بعضی فصول مثل تابستان بیشتر هم می‌شود، اما در هر حال واردات انبوه روی قیمت گوشی بی‌تاثیر نیست.

وی افزود: قیمت گوشی تلفن همراه به نرخ دلار و ارز وابسته است، چون وارداتی است، ضمن اینکه اکنون قدرت خرید هم کم شده و اگر گوشی به میزان لازم تامین شود و شرکت‌های واردکننده با نرخ مناسب گوشی را تامین کنند، این کالا قیمت اصلی خود را پیدا می‌کند. 

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری، گوشی همراه و لوازم جانبی در ادامه با اشاره تاثیر برخی اخبار اشتباه بر قیمت‌ها گفت: به خاطر اطلاع‌رسانی اشتباه انجمن واردکنندگان تلفن همراه در زمینه ممنوعیت واردات تلفن بالای 300 یورو، غیر از گوشی‌های بالای 300 یورو روی قیمت گوشی‌های پایین‌تر از این هم اثر گذاشت، البته با پیگیری‌های انجام شده مدیریت شد. 

وی با بیان اینکه مغازه‌دار دنبال سود عادلانه است، تصریح کرد: برخی واردکنندگان نیز در عرض یک هفته سود هنگفت کردند، ما به نیروهای دادستانی، اطلاعاتی و قضائی اعلام کردیم که آیا گوشی‌هایی که سال 98 با ارز 12 هزار تومانی وارد شده آیا با همان نرخ ارز بین کسبه و فروشندگان توزیع شده است؟ اکنون این موضوع رصد می‌شود و امیدوارم هرچه بازار جلوتر رفته و ثبات قیمت دلار داشته باشیم، قیمت گوشی نیز به نرخ اولیه بر می‌گردد. مثلا گوشی 30 میلیون تومانی به 60 میلیون تومان هم رسید، اما امروز به نرخ 35 میلیون بازگشته است، بنابراین هرچه جلو برویم به قیمت اولیه باز می‌گردیم.

درستی تاکید کرد: در هر حال بپذیریم که در تحریم هستیم و مشکلات این چنینی خواهیم داشت، اما نباید تصور کنیم در آینده با کمبود روبرو می‌شویم، کالا بر مبنای عرضه و تقاضا تامین می‌شود، امروز تلفن همراه کالای لوکس نیست، یک کالا در سبد خانوار است و هر کس بر مبنای هزینه‌ای که در این سبد دارد، قیمت گوشی خود را نیز انتخاب می‌کند.

انتهای پیام/
تلفن مشکلات گوشی همراه نرخ دلار ارزش دلار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر