کد خبر: 788685 A

صاحبکار خراسانی خبر داد:

پنل تخصصی نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه تولید محصولات ایران ساخت در حاشیه نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و پویش ملی نهضت ساخت داخل با حضور رییس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمد صاحبکار خراسانی رییس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری در پنل تخصصی نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه تولید محصولات ایران ساخت درباره خدمات ارائه شده توسط معاونت علمی برای توسعه زیست بوم کسب و کارهای نوین، گفت: یکی از مهم ترین اولویت های معاونت علمی و فناوری اتصال صنعت به دانشگاه است.

وی افزود: در این قراردادها باید نیازهای واقعی صنعت به دانشگاه ها معرفی شود تا تحقیقات و محصولات تولیدی متخصصان داخلی دردی از صنعت کشور را دوا کند و این تحقیقات به هدر نرود.

به گفته صاحبکار، با توجه به اینکه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه ها با محدودیت جدی روبرو است نیاز بود که محیطی جدید برای جذب این افراد ایجاد شود. این محیط جدید همان شرکت های دانش بنیانی است که هم با صنعت و هم با دانشگاه در ارتباط مستمر هستند.

رییس مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه زیرساخت های حمایت از شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ایجاد شده است، گفت: یک بسته حمایتی کامل برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری طراحی شده است که در این بسته حمایتی، حمایت های مالیاتی، گمرکی، تسهیلات سربازی، تامین اجتماعی و غیره در نظر گرفته شده است.

صاحبکار همچنین بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف علمی در کشور فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه برخی خدمات و محصولات در دانشگاه ها امکان ارائه شدن ندارد به همین دلیل باید توسط شرکت های دانش بنیان و با اتکا به توان دانشی آنها ارائه شود، گفت: به همین دلیل باید تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور افزایش یابد.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری با تاکید بر حمایت معاونت علمی و فناوری از شرکت های دانش بنیان تولیدکننده اقلام تحریمی در کشور، گفت: یکی از برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از شرکت های دانش بنیانی است که اقلام راهبردی مورد نیاز کشور در حوزه های مختلفی چون دارو، تجهیزات پزشکی، فولاد و غیره را تولید می کنند.

توسعه اشتغال پایدار به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی

در ادامه این پنل تخصصی، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به خدمات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، گفت: یکی از مهم ترین اولویت های بخش صنعت کشور تزریق و نفوذ فناوری از طریق دانش به صنعت است که این کار با کمک شرکت های دانش بنیان امکانپذیر است.

وی افزود: توسعه اشتغال پایدار تنها با کمک بخش خصوصی و ورود نیروهای متخصص داخلی محقق می شود. بهترین نیروهای این کار نیز در شرکت های دانش بنیان، فناوری و دانشی ذخیره شده اند. به همین دلیل باید تمام توان خود را برای توسعه این نوع شرکت ها به کار ببندیم.

قبادیان همچنین تصریح کرد: طرح تاپ که با هدف توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار در وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده است به دنبال حرکت دادن تولیدات بخش دانش بنیان و خصوصی به سمت نیازهای اصلی صنعت است.

وی ادامه داد: این طرح به دنبال آشتی دادن و اتصال دانشگاه به صنعت است. طرحی که می تواند اقتصاد کشور را متحول کند. زیرا در حال حاضر ۹۸ هزار واحد صنعتی در کشور داریم که از تعداد تنها ۳ هزار واحد تحقیق و توسعه دارند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تفاهم نامه همکاری مشترک چهارجانبه ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از تولید داخل و رونق دادن به محصولات ایران ساخت، گفت: این تفاهم نامه می تواند مشکل اصلی اتصال صنعت به دانشگاه را رفع کند.

انتهای پیام/
شرکت‌های دانش‌بنیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر