کد خبر: 751744 A

فرهنگ گفت: سال گذشته نزدیک به 3.5 میلیون تن تولید اتان در پارس جنوبی تولید شده که نسبت به سال 96 حدود 24 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایلنا، ایران با دارا بودن بزرگترین منابع گازی در جهان یکی از منابع اصلی خوراک برای مجتمع‌های پتروشیمی به شمار می‌رود، در این میان جداسازی و تولید اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها همواره یکی از اولویت‌های کشور بوده است.

ایران مزیت‌های فراوانی برای سرمایه گذاری در بخش پالایش و صادرات اتان برای سرمایه گذاران جهانی دارد و می‌توان گفت اتان بهترین و ارزان‌ترین خوراک برای تولید اتیلن در جهان است و مصارف کمی نیز در سوخت صنعتی دارد. همچنین رقیب دیگر خوراک‌ها از جمله نفتا، پروپان، بوتان و ... است  و به همین علت بسیاری از پالایشگاه‌های برش بخار به سمت این محصول رفته‌اند.

هزینه حمل گاز گران است و به همین دلیل سعی می‌شود از فاصله حمل تا حد امکان کم شود و بر این اساس، تلاش می‌شود اتان نزدیک به منبع آن مصرف شود، ساخت مجتمع‌های پتروشیمی در کنار مخزن عظیم پارس جنوبی و پالایشگاه‌های گاز می‌تواند سودآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد.

در هیمن ارتباط هادی هاشم زاده فرهنگ، مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اظهار داشت: گاز اتان یکی از خوراک‌های استراتژیک و مزیت دار صنعت پتروشیمی در کشور است.حیات بسیاری از پتروشیمی‌های کشور وابسته به آن است و در همین راستا افزایش تولید اتان با کیفیت در مجتمع گاز پارس جنوبی به عنوان یک محصول راهبردی همواره در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: سال گذشته نزدیک به  3.5 میلیون تن تولید اتان در پارس جنوبی تولید شده که نسبت به سال 96 حدود 24 درصد رشد داشته است.

به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، تولید اتان در سال 96 نیز نسبت به سال پیش از آن حدود 23 درصد رشد داشته که نشان دهنده نزدیک به 50 درصد افزایش تولید این محصول استراتژیک طی دو سال گذشته است.

پارس جنوبی جهان خوراک رشد سرمایه گذاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر