کد خبر: 747480 A

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها مطرح کرد؛

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با تبیین اثربخشی فعالیت‌های آبخیزداری در سیل اخیر از کنترل دو میلیارد مترمکعب از سیلاب‌های اخیر با اجرای طرح‌های آبخیزداری خبر داد.

به گزارش ایلنا، ابوالقاسم حسین‌‌پور با اعلام این خبر گفت: مدیریت ریسک سیل و کاهش آسیب‌‌‌پذیری مناطق با اجرای اقدامات پیشگیرانه در سطح حوزه‌های آبخیز بالادست در قالب طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب که اثر زیادی در ایجاد خسارت و تلفات دارد را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: در شرایط تغییر اقلیم، الگوی بارش‌ها رگباری است لذا در این شرایط اقدامات سازگاری و تطبیقی مانند فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری باید تقویت و توسعه یابند.

این مقام مسئول ادامه داد: مدیریت حوزه‌های آبخیز در مناطق بحرانی و سیل‌‌‌خیز با اجرای فعالیت‌های متنوع و جامع مشتمل احداث سامانه‌های آبگیر باران، سیل‌‌‌‌بند، پخش سیلاب، احیای پوشش گیاهی، گوراب، تورکینست، تراس‌‌‌بندی، بانکت‌‌بندی، بندهای کوتاه تأخیری، سازه‌های مشبک سرشاخه‌‌گیر و دیگر اقسام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری موجب کاهش سرعت سیلاب، فیلتر کردن سیلاب با ترسیب مواد محموله سیل، افزایش فرصت نفوذ آب به درون زمین و کاهش خسارات سیل می‌شود.

حسین‌پور در تحلیل بارش‌های اخیر اظهار داشت: به واسطه تغییرات اقلیمی، شدت بارش‌ها در کشور در حال افزایش است، به نحوی که به وفور شاهد بارش‌های بیش از ۱۰۰ میلیمتر در ۲۴ ساعت در سطح کشور در سنوات گذشته بوده‌‌ایم و در سیل اخیر در استان گلستان بارش ۳۱۷ میلیمتر در ۳۰ ساعت را شاهد بودیم؛ به عبارت دیگر حجم بارش‌های بیشتر در زمان کوتاه‌تر به وقوع می‌پیوندد که این امر علاوه بر تشدید خسارات سیل، باعث هدر رفت سریع آب و تشدید کم‌‌آبی نیز می‌شود.

وی افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از دو میلیارد مترمکعب از سیلاب‌های اخیر با اجرای فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان‌ها هدایت شده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها ادامه داد: قطع یقین چنانچه این حجم از سیلاب در سطح حوزه‌های آبخیز در مناطق بالادست کنترل نمی‌‌شد، ابعاد فاجعه سیل اخیر بسیار بیشتر بود.

حسین‌‌پور اضافه کرد: عملکرد پروژه‌های مذکور علاوه بر کاهش سیلاب، باعث تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی و تقویت منابع آبی چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات در کشور گردیده است.

وی با اشاره به اینکه وقوع سیل به عنوان یک واقعیت اقلیمی در شرایط کشور ما که در زمره مناطق سیل‌‌‌خیز دنیا است، اجتناب‌‌ناپذیر است، تصریح کرد: تحت این شرایط توسعه زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کشور و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع می‌تواند از شدت خسارات سیل در آینده بکاهد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه گستره وسیع آبخیزهای کشور، نیازمند سرمایه‌‌گذاری بیشتر و همراهی مردم و دولت در مدیریت عرصه‌های منابع طبیعی است، خاطرنشان کرد: تهدید سیلاب را می‌توان با آبخیزداری و آبخوانداری به فرصتی برای مقابله با کم‌‌آبی و خشکسالی در کشور تبدیل کرد.

ابوالقاسم حسین‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر