کد خبر: 747035 A

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب خبر داد:

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب از شناسایی بیش از دو هزار و ۴۰۰ سازه تقاطعی حادثه‌خیز با رودخانه‌ها خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد حاج رسولی‌ها با تاکید بر ضرورت اصلاح این سازه‌ها گفت: شرایط این سازه‌ها با سیلاب‌های محاسبه شده تطبیق ندارد و حتما باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه طبق آمار به دست آمده از میزان بارش‌های کشور تاکنون ۲۸۰ میلی متر بارندگی ثبت شده است، اظهار داشت: این حجم از بارندگی نسبت به سال گذشته نشان دهنده ۲، ۸ برابر بارش‌ها در سال گذشته بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور میزان جریانات سطحی آب در کشور را ۴۵ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و تصریح کرد: در حالی که حجم ورودی آب به سد‌های کشور در سال آبی گذشته ۲۶ میلیارد مترمکعب بوده میزان روان آب‌های فعلی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته به معنای افزایش دو و نیم برابری ورودی آب به سد‌های کشور بوده است که ۵۰ درصد این میزان ورودی در نیمه دوم سال آبی یعنی در فروردین ماه اتفاق افتاده است.

حاج رسولی‌ها افزود: با مدیریت انجام شده در مخازن سد‌های کشور تاکنون ۲۸ میلیارد مترمکعب آب کنترل شده از سد‌ها رها شده است که این خروجی به دلیل رهاسازی براساس برنامه، تغذیه خوب آبخوان‌ها را به همراه داشته است.

وی با اشاره به اینکه سیلاب‌ها در نقاطی رخ داده که ما سد مخزنی بزرگ نداشتیم، خاطرنشان کرد: آب مدیریت شده رهاشده از مخازن سد‌های کشور به سمت تالاب‌ها منتقل شده که این رویه سبب ایجاد شرایط مناسب در این مناطق شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور با بیان اینکه خسارات زیادی ناشی از سیلاب در رودخانه‌های کشور رخ داده، ابراز داشت: سازه‌های مهندسی رودخانه‌ها براساس استاندارد‌های دوره بازگشت ۲۵ سال طراحی شده و حریم و بستر رودخانه بر این اساس مشخص می‌شود بنابراین عمده‌ترین علت بروز سیلاب‌ها در برخی نقاط به دلیل تجاوز به حریم رودخانه‌ها اتفاق افتاده است.

حاج رسولی‌ها ادامه داد: طبق کارشناسی‌های انجام شده در دو جبهه بارندگی استان‌های خوزستان، ​ لرستان، کرمانشاه و گلستان جمع بندی نظرات نشان می‌دهد آخرین دوره بازگشت سیلاب در استان لرستان ۵۰۰ ساله و در خوزستان و گلستان ۲۰۰ ساله تعیین شده است.

وی اضافه کرد: طبق اعلام سازمان هواشناسی دو جبهه دیگر در تاریخ ۲۳ و ۲۴ فروردین و اوایل اردیبهشت ماه در کشور فعال خواهند شد که ما باید منتظر اخطار‌های سازمان هواشناسی باشیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور یادآور شد: مدیریت بیش از ۴۰ سد در کشور از یک و نیم تا دو ماه پیش از وقوع این سیلاب‌ها شروع شده و همچنان ادامه دارد.

محمد حاج‌رسولی‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر