کد خبر: 744032 A

وزیر صنعت:

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در مقابل هر شخصی، در هر جایگاهی که خلاف این شعار عمل کند ، می ایستد، چراکه جدی نبودن در اجرای برنامه های رونق تولید، آسیب جدی به کشور و نظام وارد می کند.

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی در نخستین جلسه شورای معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه‌‌های تولیدی و صنعتی، گفت: اگرچه این بخش به طور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نمی‌‌‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد، اظهار داشت:‌ رهبر انقلاب شعار امسال را رونق تولید گذاشته اند و وزارت صنعت، معدن به جد این موضوع را پیگیری می کند.

این عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه نظام با حفظ تولید، در سال ۹۷ بر تحریم‌‌‌کنندگان پیروز شد، تصریح کرد: سال ۹۸ را نیز با توجه به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می‌‌بریم و دولت و مجلس را هم باید برای اجرای برنامه‌‌های خود همراه کنیم.

تشکیل تیم‌‌های کارشناسی

رحمانی از تشکیل تیم‌‌هایی از معاونان این وزارتخانه برای سفر به استان‌‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: این تیم‌‌های کارشناسی در قالب گروه‌‌هایی، ذیل معاونت امور صنایع، باید به استان‌‌‌ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف کشور، ضمن توجیه تولیدکنندگان و مسئولان استان‌‌ها درباره برنامه‌‌‌ها و اقدامات وزارتخانه برای رونق تولید، جمع‌‌بندی کارشناسی خود را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان‌‌ها در قالب گزارشی ارائه کنند.

به گفته وی، این اقدام با توجه به تجربه مثبت سفرهای استانی سال گذشته صورت می‌‌گیرد که بسیاری از مشکلات و سردرگمی‌‌های مسئولان استانی و تولیدکنندگان با ارائه توضیحات در این سفرها برطرف شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنین در این بازدیدها باید مطمئن شویم که مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان که هر کدام از طریقی باید پیگیری شود، تامین خواهد شد.

رحمانی بر اجرای کامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار تاکید کرد و با اشاره به اهمیت صادرات کالای ایرانی در سال ۹۸ ابراز داشت: امسال شاه‌‌بیت کار ما، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است که ستاد تسهیل و رونق تولید از لحاظ میدانی باید در خط مقدم این جبهه باشد، هر چند در حال حاضر ساختارش به طور کامل مناسب این ماموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

تاکید بر بهبود فضای کسب و کار

وی با تاکید بر اینکه تولید مولد در صنعت، معدن و کشاورزی بوده که دو مورد آن در حیطه مسوولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، بیان کرد: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحدها را به‌‌‌روز کرده و برای تامین این نیازها برنامه‌‌ریزی کنیم.

در ادامه، وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد و یادآور شد: بهبود فضای کسب و کار تنها با اراده و تغییر پارادیم‌‌‌های ذهنی مسئولان دست یافتنی است، با این حال ۱۰ آیتم برای سنجش وضعیت فضای کسب و کار وجود دارد که در حال حاضر با توجه به این آیتم‌‌‌ها در وضعیت خوبی قرار نداریم.

رحمانی با بیان اینکه باید نواقص و مشکلات در بهبود فضای کسب و کار را استخراج کرده و آن را حل کنیم، عنوان کرد: مجموعه ما باید به گونه‌‌‌ای عمل کند که اگر صنعتگری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد، به این نتیجه برسد که مسئولان، کارشناسان و... وزارتخانه هر آنچه از دستشان برمی‌‌آمده برای او انجام داده‌‌اند و رسیدن به این هدف هم نیاز به برنامه‌‌ریزی و... ندارد، بلکه نیازمند یک اجماع در وزارتخانه است.

افزایش تولید ساخت داخل

وی ضمن تاکید بر ضرورت افزایش تولید ساخت داخل گفت: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاک و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه سالانه حجم بسیاری پوشاک وارد می‌‌شود و این حوزه ۱۲ درصد اشتغال کشور را دارد، همچنین گسترش آن نیازمند سرمایه‌‌گذاری پایینی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین برنامه‌‌های وزارتخانه را توسعه بخش معدن برشمرد و اظهار داشت: بر اساس برنامه‌‌ریزی‌‌ها و اقدامات صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌‌های این بخش، سال جاری، سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.

رحمانی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات تصریح کرد: در این حوزه، بسته حمایت از صادرات را داریم که کامل است و در صورت اجرای آن، مشکلات این حوزه حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای کشورهای همسایه، عراق، سوریه و لبنان پکیجی را تهیه کردیم و این کار برای روسیه و کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها هم می‌‌تواند انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق‌‌ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه‌‌‌های این وزارتخانه دانست و با اشاره به لزوم ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدکنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش‌‌آفرینی تشکل‌‌های خصوصی و اطلاع‌‌رسانی اقدامات وزارتخانه برای آنها و مردم تاکید کرد. 

صنعت معدن و تجارت کشاورزی معدن مقام معظم رهبری وزارت صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر