کد خبر: 743739 A

استاندار مازندران:

استاندار مازندران با تاکید بر لزوم تسریع روند کمک مالی به سیل‌زدگان گفت که بر اساس پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر تداوم بارش‌ها در این استان تا ظهر فردا -چهارشنبه- شورای مدیریت بحران در آماده‌باش کامل قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، استاندار مازندران در جلسه ستاد مدیریت بحران ضمن در خواست از رییس جمهور جهت زودتر اجرایی شدن کمک مالی به سیل‌زدگان گفت: بر اثر سیل حدود ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی مازندران خسارت وارد شد ولی راهکار قانونی برای کمک به این بخش هنوز پیش‌بینی نشده است.

احمد حسین‌زادگان افزود: در قانون برای کمک به واحدهای مسکونی و تجاری خسارت‌دیده ناشی از سیل پیش‌بینی‌های لازم و مکانیسم مورد نیاز انجام شد به صورتی که ۲۰ میلیون ریال کمک معیشتی و ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض تعمیراتی به این خانوارها تعلق می‌گیرد، ولی هیچ راهکار قانونی برای کمک به کشاورزان خسارت‌دیده که باغ، زمین‌های کشاورزی، کندوی زنبور، آبزیان، دام و سایر تجهیزاتشان دچار خسارت شده، پیش بینی نشده است.

نماینده عالی دولت در مازندران خطاب به رییس‌جمهوری گفت : درخواست کشاورزان خسارت‌دیده مازندرانی از دولت، تصویب مصوبه‌ای برای کمک به این حوزه است و امیدواریم تا هیات دولت در نشست روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه مصوبه‌ای برای کمک بلاعوض به این قشر داشته باشد.

خسارت ۱۳ هزار میلیارد ریالی

حسین‌زادگان اظهار داشت: در مجموع طبق برآوردهای اولیه، سیل اواخر اسفند ماه و اوایل سال جاری حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، تاسیسات زیربنایی و واحدهای مسکونی این استان خسارت وارد کرد.

وی افزود: بر اثر وقوع باران بی‌سابقه و سیل ، ۶ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی استان خسارت دید که ۵۰۰ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شد و نیاز به بازسازی دارد.

استاندار مازندران گفت : برای تسریع در ساخت واحدهای مسکونی و کمک به سیل‌زدگان ، در مرحله اول پرداخت کمک بلاعوض چهار میلیون ریالی معیشتی و تعمیراتی شروع شد و تاکنون یک هزار و ۳۵۰ خانوار خسارت دیده این کمک‌ها را دریافت کردند.

وی ضمن ابراز امیدواری برای افزایش سقف کمک‌های بلاعوض معیشتی و تعمیراتی به ۵۰ میلیون ریال یادآور شد: هم اکنون قرارداد با پیمانکاران محلی برای ساخت تاسیسات زیربنایی حوزه راه به خصوص پل، امضاء و کار بازسازی این زیرساخت ها شروع شد.

حسین‌زادگان افزود: علاوه بر این، تاکنون آب، برق، گاز و تلفن حدود ۷۰۰ روستای خسارت‌دیده نیز وصل شد و کارهای دیگر خدماتی در این حوزه همچنان ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد : همچنین راه ارتباطی تمام روستاهای خسارت‌دیده ناشی از سیل نیز باز شده است.

استاندار مازندران گفت: هم اکنون بحران ناشی از سیل در این استان فروکش کرد و وضعیت عادی در تمام شهرها و روستاها برقرار است.

حسین‌زادگان افزود : بر اساس پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر تداوم بارش‌ها دراین استان تا ظهر فردا -چهارشنبه- شورای مدیریت بحران در آماده‌باش کامل قرار دارد.

 

سیل مازندران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر