کد خبر: 734013 A

رحمانی:

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در جلسه ستاد تنظیم بازار، مقرر شد فعلا صادرات سیب و پرتقال تا بعد از عید ممنوع شود.

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی امروز در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: جلسه امروز به ریاست معاون اول رییس‌‌‌جمهور و با حضور همه دست‌اندرکاران تنظیم بازار از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزیر صنعت و رئیس بانک مرکزی، نمایندگان تعزیرات حکومتی و اصناف و بخش خصوصی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه وزارت کشاورزی که مسئولیت تأمین اقلام اساسی مانند گوشت و مرغ را دارد در این جلسه گزارشی از میزان ذخایر اقلام اساسی ارائه کرد که بر اساس آن وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تامین کالاهای اساسی اطمینان داد، اظهار داشت: تصمیم گرفته شد واردات در مقابل صادرات انجام شود و کسانی که صادرات داشته‌‌‌اند، بتوانند در قبال آن اقلام مصرفی را وارد کنند.

وزیر صنعت ادامه داد: درخصوص بحث گوشت قرمز معاون اول رئیس‌‌‌جمهور تأکید کرد که ثبت سفارش و تامین ارز با ارز نیمایی برای واردات تسهیل شود و به وفور بین مردم توزیع شود. 

رحمانی با بیان اینکه ذخیره مناسبی از میوه‌ها از جمله سیب و پرتقال برای شب عید وجود دارد، تصریح کرد: در حوزه‌هایی مثل شیرینی و شکلات مباحثی مطرح و گزارش‌های لازم ارائه شد. مقرر شد درخصوص تامین مرغ با وجود اینکه میزان تولید کشور کافی است واردات لازم انجام شود. اجازه واردات و ممنوعیت صادرات برخی اقلام برای تنظیم نوسانات موجود در بازار گرفته شده است. 

وی افزود: با روندی که دستگاه‌های مسئول توضیح دادند و کارگروه تنظیم بازار این موضوع را در رصد خواهد کرد، مشکل جدی مشاهده نمی‌شود.  

وزیر صنعت با بیان اینکه براساس تصمیم دیگری واردات مواد اولیه و قطعات تجهیزات مورد نیاز تولید برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش آزاد اعلام شد که تولیدکنندگان می‌توانند از این فرصت به خوبی برای تامین مواد اولیه ماه‌های آینده و سال آینده خود استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در کنار تامین اقلام اساسی طرح کنترلی داریم که با همکاری سازمان حمایت و تعزیرات حکومتی و ایجاد گشت‌های مشترک تشدید شده است.

رحمانی با بیان اینکه در برخی موارد قیمت کالاها در بازار بیشتر از قیمت تمام شده محاسبه شده است، ابراز داشت: ضمن افزایش نظارت‌ها و کنترل فرایند تولید تا عرضه طرح جدیدی در سازمان حمایت آغاز شده است که با محاسبه قیمت تمام شده از اجحافی که از مسیر تولید تا مصرف وجود دارد، جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه برخی کالاها چند بار دست به دست می‌شود و دلال‌ها و افراد سودجو باعث افزایش قیمت می‌شوند، عنوان کرد: در جلسه‌ای با حضور دادستانی تهران مقرر شد با کسانی که در بازار اخلال و تخلف می‌کنند به ویژه بازار شب عید برخورد شدید شود.

وزیر صنعت اضافه کرد: کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌‌‌اند و کالاهای خود را عرضه نکرده‌اند حتما باید منتظر برخورد شدید باشند.

رضا رحمانی‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر