کد خبر: 730176 A

جهانگیری در جلسه شورای عالی آب تاکید کرد:

معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی آب از تمامی دستگاه‌های ذیربط به خصوص وزارت نیرو و مدیران استان خوزستان خواست با وجود برنامه ریزی‌های انجام شده، سطح آمادگی استان را برای مواجهه با بارش‌های شدید و وقوع سیلاب‌های احتمالی ارتقا دهند و تمهیدات لازم را برای بدبینانه‌ترین شرایط بیندیشند.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب با اشاره به وقوع سیلاب در استان خوزستان در اثر بارش‌های اخیر کشور، گفت: با توجه به گزارش‌های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع مجدد سیلاب لازم است پیش بینی‌های لازم برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به استان خوزستان انجام شود.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از اقدامات استاندار خوزستان، وزارت نیرو، نهادهای امدادرسان، ستاد مدیریت بحران استان و تمامی دستگاه‌های ذیربط بخاطر عملکرد به موقع در جریان بارش‌های اخیر خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اقدامات به موقع و واکنش سریع، خسارت قابل ملاحظه‌ای در جریان وقوع سیلاب استان خوزستان رخ نداد.

وی افزود: دولت از آبان‌ماه با استناد به گزارش‌های سازمان هواشناسی واحتمال وقوع سیلاب در برخی استان‌های کشور برنامه ریزی‌های لازم را انجام داد و از استانداری‌ها، وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران استان‌ها خواسته بود که پیش بینی‌های لازم را برای مواجهه با سیلاب انجام دهند که خوشبختانه در بارش‌های اخیر شاهد عملکرد به موقع و جلوگیری از بحران بودیم.

جهانگیری از تمامی دستگاه‌های ذیربط به خصوص وزارت نیرو و مدیران استان خوزستان خواست با وجود برنامه ریزی‌های انجام شده، سطح آمادگی استان را برای مواجهه با بارش‌های شدید و وقوع سیلاب‌های احتمالی ارتقاء دهند و تمهیدات لازم را برای بدبینانه‌ترین شرایط بیندیشند تا در صورت وقوع سیلاب‌های بزرگتر، از آمادگی کافی برخوردار بوده و مردم متحمل خسارت نشوند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به بارش‌های خوب کشور در مدت اخیر اظهار داشت: مردم در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌های مستمر رنج و سختی فراوانی را متحمل شدند و امیدواریم به لطف خداوند متعال بارش‌های خوب امسال استمرار داشته و پایانی برای دوره خشکسالی و ورود به دوره‌ای جدید از ترسالی برای کشور باشد.

در ابتدای این جلسه رییس سازمان هواشناسی کشور نیز گزارشی از میزان بارش ها، وضعیت دما و خشکسالی در کشور ارائه کرد و به ارائه توضیحاتی در خصوص میزان تغییرات دما و پیش‌بینی ماه‌های آینده پرداخت و گفت: براساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی بارش‌های کشور در سه ماه پیش رو در حد نرمال خواهد بود.

در ادامه این جلسه وزیر نیرو هم گزارشی از وقوع سیلاب در اثر بارش‌های اخیر در استان خوزستان و پیش بینی‌هایی که از قبل برای این اتفاق صورت گرفته بود ارائه کرد و گفت: این وزارتخانه تدابیر لازم را برای ماه‌های آینده انجام خواهد داد تا بارش‌ها و سیلاب‌های احتمالی خسارتی به این استان وارد نکند.

استاندار خوزستان نیز در این جلسه گزارشی از برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته برای مدیریت سیلاب های اخیر ارائه کرد و گفت: احداث سدها تا حد زیادی مانع از تخریب و بروز خسارت در استان شد و خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفت سیلاب‌های اخیر خسارتی به استان خوزستان وارد نکرد.

در این جلسه که وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان ستاد مدیریت بحران کشور و تعدادی از نمایندگان مردم استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند،‌ موضوع سیلاب در استان خوزستان و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از بروز خسارت در اثر بارش‌های پیش رو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه پیشنهادات و نظرات مختلف، تصمیماتی برای پیشگیری از وقوع خسارت ناشی از بارش‌های شدید اتخاذ شد.

استان خوزستان رئیس جمهور وزارت نیرو وزارتخانه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر