کد خبر: 700359 A

لطفی مطرح کرد:

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) تاکید کرد: با سرمایه.گذاری ارزشمند ۴.۱ میلیارد یورویی و تاسی از شعار ما می‌توانیم، تلاش متخصصان و کارکنان توانمند و متعهد ایرانی به زودی فاز ۳ پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری می‌رسد.

 

به گزارش ایلنا، مرتضی لطفی در جریان بازدید از آخرین مراحل آماده‌سازی فاز ۳ پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس با قدردانی از زحمات خالصانه مدیریت عامل، اعضای هیات مدیره، کلیه مدیران و کارکنان جهادی این مجموعه گفت: با همت والا و تلاش خالصانه شما عزیزان، توانسته‌اید شعار ما می‌توانیم را به بهترین شکل ممکن تعریف کنید و با لطف خدا فاز سوم پالایشگاه طی چند هفته آینده آماده افتتاح می‌شود. 

وی ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری (دو میلیارد یورو) و سهامداری ۴۹ درصدی در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، مصمم است با مشارکت سایر سهامداران و گشایش زنجیره تولید فرآورده های نفتی منطبق بر استانداردهای روزآمد جهانی علاوه بر تامین نیازهای داخلی، ایران را در جمع باشگاه صادرکنندگان این محصولات به رقیبی پایدار رهنمون کرده است و با بهره‌برداری کامل فازهای در دست احداث ضمن خنثی کردن فشار تحریم‌های ظالمانه امریکا، زمینه خودکفایی کامل در تامین بنزین کشور را فراهم کند.

مدیرعامل شستا با اشاره به اشتغال مستقیم ۱۰ هزار وغیرمستقیم ۵۰ هزار نفر نیروی جوان و متخصص در این مجموعه اظهار داشت: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به منظور حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و همچنین کاهش آلایندگی‌های محیط زیستی و خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های استراتژیک انرژی ایجاد شده و در کنار توجه به صادرات محصولات تولیدی، ایجاد اشتغال پایدار و استفاده از نیروهای کارامد بومی در استان هرمزگان را نیز مد نظر قرار داده است. 

لطفی افز د: این پالایشگاه در شرایط فعلی ظرفیت دریافت ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس جنویی در روز را در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه ‌ای داراست و با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع، هیدروژن، گوگرد و سوخت جت اقدامات پالایشی خود را انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه کیفیت بنزین تولیدی در این پالایشگاه مطابق استاندارد یورو ۵ است، تصریح کرد: هم اکنون به‌طور میانگین روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین، روزانه ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و روزانه هزار تا ۱۲۰۰ تن گاز مایع در این پالایشگاه تولید می‌شود و مقدار گازوئیل تولیدی در پالایشگاه تا پایان سال به ۱۴ تا ۱۶ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

مدیرعامل شستا با اشاره به میزان ارز استفاده شده در قالب تسهیلات و نوسانات شدید قیمت ارز خواستار استفاده از ظرفیت تبصره ۱۳ قانون رفع موانع تولید و افزایش سقف تخفیف خوراک از پنج به ۱۰ درصد و تبصره یک ماده ۲۰ در تسعیر نرخ ارز تسهیلات دریافتی شد و خاطرنشان کرد: باتوجه به قیمت تمام شده و الزام فروش برخی از محصولات به نرخ مصوب دولت این مجموعه بزرگ قادر به پرداخت بدهی‌های خود نبوده و با زیان مواجه خواهد شد. 

لطفی در پایان بازدید و گفت‌وگو با کارکنان و مدیران این مجموعه به نمایندگی از شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محسنی بندپی مدیریت سازمان تامین اجتماعی و کلیه مدیران و کارکنان و ذینفعان گروه معظم شستا از تلاش ارزشمند مدیریت، کارکنان و کلیه دست‌اندرکاران ساخت و بهره.برداری از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس تقدیر کرد.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز ضمن قدردانی از حمایت‌های مدیریت و کارکنان مجموعه بزرگ شستا از ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس ابراز داشت: خودکفایی در امر تولید فرآورده‌های نفتی علی الخصوص فرآورده استراتژیک بنزین، پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی و استمرار عملیات برداشت گاز غنی از میدان گازی مشترک پارس جنوبی از اهداف ماست و لحظه ای از تلاش دست برنخواهیم داشت.

محمدعلی دادور اضافه کرد: کیفیت را فدای کمیت نخواهیم کرد و محصولات‌مان مطابق استاندارهای کیفی اروپا تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به فرآورده های با ارزش‌تر غایت ستاره خلیج فارس است و این مساله می تواند به اشتغال‌زایی گسترده در منطقه و کشور بیانجامد.

وی افزود: شرکت نفت ستاره خلیج فارس به عنوان اولین بنگاه تولیدی و اقتصادی استان هرمزگان دفتر مرکزی شرکت را با تمام نفرات و تجهیزات به استان انتقال داد که این اقدام سالیانه میلیاردها تومان درآمد برای استان در پی خواهد داشت و باعث رونق کسب و کار در هرمزگان می‌شود. 

دادور اضافه کرد: با تکمیل و نصب همه قطعات فاز سوم، تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال به ۴۰ میلیون لیتر (حدود نیمی از مصرف کشور) در روز افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: این پالایشگاه ظرفیت توسعه دو فاز دیگر نیز دارد که در صورت راه‌اندازی ظرفیت تولید از ۶۰ میلیون لیتر در روز عبور خواهد کرد.

شستا مرتضی لطفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر