کد خبر: 694754 A

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور :

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با هموار شدن ورود کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور به حوزه انرژی و محیط زیست ضمن حل چالش‌های اساسی، ظرفیت‌های غنی این حوزه‌ها به خلق ارزش افزوده، رونق صادرات و اشتغال منجر می‌شود.

به گزارش ایلنا، سورنا ستاری  در آیین آغاز همکاری  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط زیست  آلمان با هدف  توسعه اقتصاد کم‌کربن که با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار شد،  گفت:  مزیت های سرزمینی و ساختاری کشورمان در حوزه انرژی دو ویژگی مهم ایران است و  ما به عنوان نخستین دارنده ذخایر هیدروکربنی جهان و سومین تولید کننده گاز دنیا بخش قابل توجهی از ظرفیت جهانی در حوزه انرژی و محیط زیست را به خود اختصاص داده‌ایم.

وی با بیان این‌که ایران در حوزه نیروی انسانی خلاق  توانمندی قابل توجهی دارد،  یادآور شد:  کشور ما با دارا بودن بیش از ۳۳ میلیون و بیش از 4 میلیون دانش آموخته همپای پیشرفته‌ترین کشورهای جهان فارغ التحصیل مهندسی تربیت می‌کند. این ظرفیت از دانشگاهها که شامل جامعه و بازار کار می‌شود، فرصت بالقوه قابل توجهی را برای کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق حوزه انرژی در اختیار ایران قرار می‌دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان،پیشرفت ایران در رونق کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ ها را یادآور شد و افزود:  ایران در حوزه استارتاپ ها گام‌های بلندی پیموده است و بزرگترین کسب و کارهای فناور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و شرکت های دانش‌بنیان حوزه فناوری‌های پیشرفته منطقه، متعلق به ایران است که این توانمندی می‌تواند در خدمت خلق ارزش افزوده و اشتغال با توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و فناور قرار گیرد.

ستاری ضمن ابراز امیدواری از توسعه همکاری مشترک میان ایران و آلمان  گفت:  معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری عزم خود را برای حمایت از روند همکاری های مشترک جزم کرده است و امیدواریم با همکاری طرف آلمانی به پیشرفت‌های قابل توجهی در این حوزه دست پیدا کنیم.

توسعه همکاری‌های فناورانه آلمان و ایران در حوزه انرژی

 در ادامه این مراسم میکاییل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران با اشاره به گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه فناوری‌های بهینه‌ساز انرژی و زیست‌محیطی گفت: پس از برجام وزارت محیط زیست آلمان در ایران فعال شد و سفرهای متعددی بین دو کشور انجام گرفت و این پروژه یکی از برنامه‌های مهم به شمار می‌رود.

سفیر آلمان افزود : تا سال ۲۰۲۱ بودجه 3.5 میلیون یورویی برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی تا سال ۲۰۵۰ گفت: بهینه سازی مصرف انرژی بیان کننده برنامه توسعه مستمر سازمان ملل تا سال ۲۰۲۰ است و از ژانویه آینده آلمان عضو غیر ثابت در شورای سازمان ملل خواهد داشت زیرا حفظ محیط زیست برنامه اصلی ما در سازمان ملل است.

سفیر آلمان در ایران، روابط گسترده و مستحکم دوکشور را یادآور شد و گفت: آلمان بطور عمده در امضا شدن برجام دخیل بود؛ اطمینان میدهم که ما به ارزش بالای این معاهده ایمان داریم و تمام تلاش خود را برای ادامه‌ این معاهده مهم و بین‌المللی صرف می‌کنیم.

 

 

انرژی معاون علمی و فناوری رییس جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر