کد خبر: 684240 A

با امضای تفاهنامه بین وزارت نفت و شهرداری تهران؛

دو هزار دستگاه واگن جدید (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) طی سال‌های ۹۶ تا ۱۴۰۰ به ناوگان مترو تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در قرارداد بین شرکت بهینه‌‌‌سازی مصرف سوخت به نمایندگی از وزارت نفت و شهرداری تهران دو هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان مترو تهران اضافه خواهد شد. ذینفعان این طرح شرکت‌‌‌های قطار شهری تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، قم و کرج هستند.

همچنین شرکت‌‌‌‌‌های تولیدکننده و تامین‌‌‌‌کننده لوازم تجهیزات شرکت‌‌‌های ناظر بازرسی، وزارت نفت و شهرداری‌‌‌‌ها از جمله دیگر ذینفعان هستند.

طول مدت اجرای این طرح پنح سال و مدت زمان بازپرداخت در تهران ۱۰ سال (تا پایان سال ۱۴۰۹) و در کلانشهرها ۱۵ سال (تا پایان سال ۱۴۱۴) پس از شروع به کار واگن‌‌های جدید است.

براساس این گزارش، بازپرداخت سرمایه‌‌گذاری‌‌‌های صورت گرفته در پروژه‌‌‌‌هایی که قرارداد آنها به تایید وزارت نفت رسیده و به بهره‌‌برداری رسیده باشد، متناسب با تعداد سفرهای اضافی از طریق واگن‌‌‌های جدید به میزان ۹.۸ سنت به ازای هر نفر سفر به صورت تجمعی در تهران و کلانشهرها حداکثر ۲.۶ میلیارد دلار یا معادل ریالی آن به نرخ رسمی ارز اعلامی بانک مرکز در زمان بازپرداخت خواهد بود.

با توجه به اینکه در مصوبه شورای اقتصاد برآورد صرفه‌‌‌جویی حاصل از یک واگن در سال میزان ۱۴۲ هزار و ۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸ هزار و ۸۶۳ دلار برای کلانشهرها در نظر گرفته شده است.

با اجرای کامل این طرح پیش بینی می شود در تهران تا پایان سال ۱۴۰۹ معادل ۱۴۲۱.۵ دلار و در کلانشهرها معادل ۱۱۸۲.۹۱ دلار صرفه‌‌جویی محقق شود.

این گزارش حاکی است میزان صرفه‌‌‌جویی در طول دوره اجرای طرح ۴۰۹ میلیارد متر مکعب سی‌‌ان‌جی در ۱۰ سال در تهران و  ۳.۳۸ میلیارد متر مکعب در کلانشهرها خواهد بود. همچنین ۰.۷ میلیارد لیتر در کل صرفه‌‌‌جویی در گاز را خواهیم داشت.

لازم به ذکر است با اجرای این طرح ۴۷.۱ میلیون تن معادل کربن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌ای را در طول اجرای طرح خواهیم داشت.

میزان صرفه‌‌‌جویی در طول دوره مفید طرح از سال ۹۶ تا ۱۴۲۹، ۱۵.۸ میلیارد متر مکعب سی‌‌‌ان‌‌‌‌جی و یک و نیم میلیارد لیتر گازوییل خواهد بود و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای در طول دوره عمده مفید ۱۰۰ تن میلیون تن معادل کربن خواهد بود همچنین ۳۶.۸ میلیارد لیتر در مصرف بنزین صرفه‌‌جویی خواهد شد.

شهرداری تهران مترو وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر