کد خبر: 682062 A

با حضور وزیر صمت؛

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت ZSM چین قرارداد انتقال دانش فنی و خرید ماشین‌آلات آب‌شیرین‌کن «های تک» اسمز معکوس را در حضور شریعتمداری وزیر صنعت کشورمان امضاء کردند.

به گزارش ایلنا، فناوری پیشرفته «فیلترهای ممبران» در اختیار کشورهای آمریکا، ژاپن، کره و چین است و طبق این قرارداد این دانش فنی همراه ماشین‌آلات خریداری شده که در کارخانه غشاگستر دالاهو ایلام ظرف ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی نهایی خواهد شد.

با احداث این کارخانه سالانه حود ۵۰ هزار عدد فیلتر ۱ متری با قطر ۸ اینچ برای مصارف شیرین کردن آب شرب و استفاده در صنایع پتروشیمی و فولاد کشور تولید می‌شود که حدود نیمی از نیاز سالانه کشور را از واردات بی نیاز خواهد کرد. به ازای تولید هرکدام از این فیلترها در کارخانه غشاگستر وابسته به ایدرو حدود ۵۰۰ دلار صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.

در شیرین کردن آب از طریق فیلترهای ممبران پیشرفته ترین و کم هزینه ترین شیوه تولید آب شیرین از آب شور و تلخ است. خروجی هر فیلتر روزانه حدود ۲۵ لیتر آب شیرین است که این چرخه معادل ۴۰درصد آب شور و تلخ ورودی به آن است. تاکنون انحصار این فناوری مانع ایجاد واحد تولیدی در این زمینه در کشور بوده که با این قرارداد علاوه بر گارانتی و تامین ماشین‌آلات، دانش فنی این صنعت به کشور انتقال داده خواهد شد.

در حال حاضر کشورهایی چون عربستان بیش از صد برابر کشورمان معادل حدود ۱۶ میلیون متر مکعب روزانه با این فناوری آب دریا را شیرین می‌کنند. برای خرید دانش فنی و تامین ماشین آلات فیلترهای ممبران، تامین قطعات یدکی مصرفی و گارانتی خدمات مهندسی دوساله ۴۶ میلیون یوان چین هزینه خواهد کرد. در مجموع هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری کل احداث این کارخانه است. با توجه به مشکل کمبود آب در کشورمان تجهیز کشور به این فناوری اهمیت به سزایی دارد.

این قرارداد را یونس‌دوست مدیرعامل غشاگستر ایدرو و طرف چینی در حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو و هیات چینی امضاء کردند.

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر