کد خبر: 681764 A

وزارت صنعت:

رئیس مرکز روابط عمومی و ارتباطات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با حضور در میان تجمع کنندگان شاکیان شرکت مفتاح رهنورد تاکید کرد: ظرف هفته آینده شکایت‌های مشتریان این شرکت بررسی و گزارش خواهد شد.

 

به گزارش ایلنا، صبح امروز تعدادی از خریداران خودروی شرکت مفتاح رهنورد، متعلق به میثم رضایی در مقابل وزارت صنعت تجمعی را برگزار کرده و خواستار رسیدگی به شکایات خود بودند پیام برازجانی با حضور در میان تجمع‌‌‌‌کنندگان و گفت و شنود با آنها اعلام کرد شاکیان تقاضای خود را نزد بازرس سازمان صمت که در میان آنها حضور پیدا کرده بود، ثبت و پیگیری کنند.

تجمع‌‌‌‌کنندگان که تعدادشان به بیست نفر می‌‌‌رسید، با بیان انتقادات خود خواستار رسیدگی وزارت صنعت به موضوع بودند.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت صمت در پاسخ به این انتقادات اعلام کرد که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، موضوع کلاهبرداری این شرکت و شرکت‌‌‌‌های مشابه را در دست پیگیری دارد و پیوند دادن موضوع مدیرعامل شرکت مفتاح رهنورد، یعنی میثم رضایی به وزیر صنعت از حیث به حاشیه راندن اصل موضوع یعنی تخلف از قرارداد و برخورد با متخلف صورت گرفته است چرا که نهاد رسیدگی کننده به شکایات، سازمان تعزیرات حکومتی یا قوه قضاییه است.

شایان ذکر است که واردات خودروی خارجی به کشور نیاز به مجوز نداشته و ندارد بلکه براساس مقررات، واردات آن، آزاد یا ممنوع بوده است. بر همین اساس، واردات خودروی خارجی از تیرماه سال ۱۳۹۶ با تصمیم وزیر وقت صمت، ممنوع بوده که این ممنوعیت در دولت دوازدهم هم ادامه پیدا کرده است.

در رابطه با موضوع میثم رضایی هم تاکید می‌‌‌‌‌‌شود که نامبرده هیچگاه حکم مشاوره از وزیر صنعت نداشته و فعالیت‌‌‌های او برای واردات خودرو با کسب مجوز در دوره وزارت محمد شریعتمداری نبوده است چراکه بدوا هرگونه واردات خودروی خارجی ممنوع بوده است. به همین دلیل آنچه به عنوان تصویر از پاراف وزیر در نامه میثم رضایی به شریعتمداری در فضای مجازی منتشر می‌‌‌‌شود، صرفا یک درخواست به مثابه درخواست‌‌‌‌‌‌های متعدد و مشابهی است که به صورت روزانه به وزیر ارجاع شده و از آن طریق به معاونت‌‌‌ها منعکس می‌‌‌شود تا پس از بررسی بر اساس ضوابط و مقررات، در صورت لزوم، اقدام لازم صورت بگیرد اما مشخصا در مورد میثم رضایی و درخصوص آن نامه هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

نامه وزارت صمت به دادستان تهران

در همین رابطه، غلامرضا صارمیان - مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان - از نامه‌‌‌نگاری خود با دادستان کل استان تهران خبر داد.

وی در این نامه که به تاریخ هفدهم شهریور ماه سال جاری نوشته شده، از عباس جعفری دولت آبادی خواسته است تا دستور دهد با تخصیص شعبه ویژه در رسیدگی و تعیین تکلیف شکواییه‌های مطروحه مطابق با قانون مجازات اسلامی رسیدگی و تسریع لازم به عمل آید.

در نامه صارمی همچنین به میزان تعداد شکایت ها از شرکت های خودروسازی اشاره و اعلام شده است که شعب تعزیرات به دلیل نقض بعضی از احکام در دیوان عدالت اداری، یا صلاحیت حقوقی خود را به رسمیت نمی شناسند و یا حکم به برائت می دهند.

صارمیان در این نامه، به دادستان تهران نوشته است:" متعاقب دریافت شکایات متعدد علیه شرکت‌های واردکننده خودرو از جمله مفتاح رهنورد، عظیم خودرو، پرشین پارس، نگین خودرو، رامک خودرو و بعضا پیش فروش خودرو بدون مجوز قانونی و انعقاد قرارداد با مشتریان، عدم ایفای تعهدات در تحویل خودرو به بهانه های مختلف از جمله ممنوعیت ثبت سفارش، افزایش تعرفه، تحریم، افزایش نرخ ارز، امتناع از استرداد وجه پیش پرداخت اولیه با سود متعلقه مطابق قرارداد که موجب نارضایتی مصرف کنندگان شده است، این سازمان جهت جلوگیری از تضییع حقوق مردم، اقدام به مکاتبات و برگزاری جلسات متعدد با شرکت‌های مذکور کرد که در نتیجه به دلیل عدم ایفای حقوق شاکیان، پس از تنظیم شکایات مربوطه پرونده‌های متشکله جهت رسیدگی به اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران ارسال شده است. لیکن با پیگیری‌های بعمل آمده مشخص شد شعب تعزیرات صرفا در چند مورد مستفاد از مواد ۷، ۸، ۱۶، ۱۹ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب پانزدهم مهر ماه ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی نسبت به صدور حکم اقدام کرده و بلحاظ نقض بعضی آرائ توسط دیوان عدالت اداری، شعب تعزیرات در اکثر موارد تنها به این دلیل که موضوع جنبه حقوقی داشته از بررسی موضوع از جنبه تعزیراتی آن خودداری نموده و نسبت به صدور آراء برائت یا قرار عدم صلاحیت به شایستگی محاکم عمومی اقدام می‌نمایند که این امر موجب اطاله در رسیدگی و عدم انتفاع حقوق حقه خریداران و شاکیان گردیده است".

در ادامه این نامه آمده است:" لذا با توجه به توضیحات معنونه ضمن ارسال جدول شکایات دریافتی از ابتدای سال تا تاریخ سی و یکم مرداد سال جاری، منضم به شکایات فردی و جمعی از شرکت های یاد شده و بلحاظ تراکم امور فعلی در اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران و لزوم صدور احکام قاطع و جزایی برای استیفای حقوق مردم و با عنایت به اینکه فعل ارتکابی شرکت‌های موصوف موجب اخلال گردیده و می‌تواند دارای وصف کیفری باشد که در صلاحیت آن دادسرا می باشد، خواهشمند است دستور فرمایید با تخصیص شعبه ویژه در رسیدگی و تعیین تکلیف شکواییه‌های مطروحه مطابق با قانون مجازات اسلامی رسیدگی و تسریع لازم به عمل آید".

وزارت صنعت معدن و تجارت وزارت صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر