کد خبر: 675838 A

وزیر جهاد کشاورزی:

حجتی گفت: قطعا همکاری‌های خود در بخش کشاورزی را در ابعاد مختلف باید توسعه دهیم، بخشی از آن مربوط به موضوعات تجاری است که البته حجم مبادلات دو کشور بسیار کم است که باید افزایش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، وزیر جهاد کشاورزی در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزارت کشاورزی ترکیه ضمن تبریک پیروزی اردوغان در انتخابات اظهار کرد: تفاهم نامه‌های خوبی تاکنون با ترکیه داشته‌ایم و همکاری‌ها منجر به نتایج ثمربخشی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تصریح کرد: ما ملاقات‌های زیادی به صورت دو‌جانبه و سه‌جانبه داشتیم و همیشه تاکید بر همکاری هرچه بیشتر داریم. همکاری‌هایی در زمینه مشکلات قطر در منطقه که به ثمر نشست، نقطه نظراتی که در خصوص موضوع قدس است و هر دو کشور بر آن واقف هستند.

حجتی گفت: قطعا همکاری‌های خود در بخش کشاورزی را در ابعاد مختلف باید توسعه دهیم، بخشی از آن مربوط به موضوعات تجاری است که البته حجم مبادلات دو کشور بسیار کم است که باید افزایش پیدا کند.

وی افزود: اگر محدودیتی وجود دارد به خاطر تحریم‌های امریکایی است که ملت ما را بسیار تحت تاثیر قرار داده است.در بحث تجارت ترجیحی هم امیدواریم، بیشتر در روی این موضوع با هم کار کنیم، البته این مذاکرات از سوی ما بوده که ما آمادگی مذاکرات مجدد در این زمینه را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما دو کشور همسایه، دوست و برادر هستیم که در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانیم همکاری کنیم.  از تجربیات ترکیه استقبال می‌کنیم، در بحث گلخانه‌ها شما خیلی زودتر از ما عمل کرده و شتاب بیشتری داشتید. قطعا در این زمینه بستر همکاری خوبی وجود دارد که می‌توانیم استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: ما تامین کالاهای اساسی را در کشور اولویت داده‌ایم. من از دولت ترکیه تشکر می کنم که در بحث تحریم ها در هر دو دوره از ایران حمایت کرده‌اند.

حجتی با اشاره به گیاهان دارویی گفت: گیاهان دارویی از زمینه‌هایی است که در تولید بازاریابی و فروش آن همکاری خواهیم داشت. در مسائلی مانند تب برفکی، آنفولانزای پرندگان و بیماری‌های دامی همکاری‌های دو جانبه خوبی می‌توانیم با هم داشته باشیم.  خوشبختانه نقشه راه این همکاری‌ها فراهم شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سرمازدگی باغات گردو تصریح کرد: در زمینه باغبانی مخصوصا در باغات گردو که زود گل می‌داد و دچار سرمازدگی می‌شد همکاری خوب فنی با متخصصین ترکیه‌ای داشتیم و این برای ما راه گشا بود که تشکر می‌کنم.

حجتی گفت: در زمینه جنگل هم با توجه به توسعه‌ای که در امر جنگل در ترکیه دارید می‌توانیم با هم همکاری داشته باشیم.

بخش کشاورزی ترکیه جنگل جهاد کشاورزی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر