کد خبر: 668530 A

در جلسه پیش بینی بهره‌دهی چاه‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مورد بررسی قرار گرفت

در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیمه دوم امسال ، مهمترین فعالیت شرکت های تابعه بهره برداری نفت و گاز شرق و غرب مورد بررسی قرار گرفت و در رابطه با نیازهای این شرکت بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش ایلنا، رامین حاتمی در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیمه دوم سال 1397 که با حضورمدیران ، روسا و کارشناسان ستادی ، مدیران عامل ، مدیران و روسای شرکتهای تابعه بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، شرق و غرب  برگزار شد ، در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در شرکتهای بهره برداری نفت و گاز شرق اظهار داشت : مهمترین فعالیت و اقدامات شاخص  شرکت بهره برداری شرکت نفت و گاز شرق شامل تحقق 100 درصدی تولید و 82 درصدی تزریق گاز ، انجام تعمیرات اساسی چاهها ، مراکزجمع آوری و     مرکز اندازه گیری مطابق برنامه پیش بینی شده با انجام سه هزار و 400 مورد درخواست کار و صرف 37 هزار نفر ساعت ، راه اندازی دو حلقه چاه در خانگیران ، تعویض تاج چاه شماره 36 خانگیران بدون حضور دکل و انجام اسیدکاری مسدود سازی است . همچنین آزمایشات شاخص بهره دهی و تزریق پذیری ، نمودارنگار تولید چاهها مطابق برنامه ، نظارت بر حفاری و تعمیر چاهها در حضور دکل و آماده سازی محوطه چاهها برای استقرار دگل ، تهیه شرح نیاز خرید تفکیک گرهای سرچاهی و توسعه چند راهه جمع آوری مرکزی ، تهیه گزارش عملکرد مخزن ، به روز آوری تاریخچه تولید برای اجرای مدل مخزنی ، نظارت بر عملیات نمودارگیری پتروفیزیکی از دیگر فعالیت های صورت گرفته در این شرکت است.

حاتمی درباره برخی از پروژه های جاری  این شرکت برای رسیدن به اهداف تحقق تولید افزود: این پروژه ها شامل تکمیل و راه اندازی مرکز جمع آوری شوریجه دی ، تکمیل تاسیسات و خطوط لوله چاههایی که در برنامه تولید قرار دارد، پروژه خط لوله اصلی انتقال گاز 16 اینچ از جمع آوری مرکزی تا مرکز اندازه گیری و مخزن ذخیره مایعات مرکز اندازه گیری است.

شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق عنوان یکی از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، علاوه بر تامین نیاز نیروگاه نکا و پتروشیمی بجنورد، گاز مورد نیاز استان‎های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان را تامین می‎کند. از اهداف این شرکت می توان به صیانت از میادین نفت و گاز تحت مسئولیت با اولویت برداشت از مخازن مشترک ، تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای ملی و بین المللی ، ارتقاء تکنولوژی موجود شرکت و بکار گیری فن آوری پیشرفته ، گسترش فعالیتهای پژوهش و توسعه، حمایت از ساخت داخل و توجه به نوآوری و خلاقیت کارکنان ، ارتقاء بهره وری و کاهش هزینه ها از طریق استفاده حداکثر از ظرفیتهای موجود، بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش ضایعات و مدیریت مصرف منابع ، توجه ویژه به مسائل کیفیت ، ایمنی و زیست محیطی ، با استقرار ، حفظ و ارتقاء سیستمهای مدیریت نوین از قبیل استانداردهای(IMS و HSE-MS) و طراحی ، برنامه ریزی ، اجرا و کنترل مناسب طرحهای توسعه ای و سرمایه ای محوله شده از طرف شرکت نفت مناطق مرکزی جهت نگهداشت توان تولید و یا افزایش سقف تولید اشاره کرد .

حاتمی در رابطه با برخی از فعالیت های شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب  در پنچ ماه اول امسال اظهار داشت : در پنچ ماه اول امسال  156 مورد عملیات و آزمایش بر روی چاهها از قبیل آزمایش با تفکیک گر سیار ، آزمایش شاخص بهره دهی ، آزمایش ممیزی فشار ساکن و جریانی ، عملیات دستگاههای لوله مغزی سیار ، پیگیری اجرای برنامه های تعمیر و حفاری و تعویض و تعمیر شیر ایمنی درون چاهی انجام شده است.

حاتمی درباره  اقدامات مورد نیاز مرکز بهره برداری و نمک زدایی چشمه خوش اظهار داشت : در این مرکز رفع مشکلات نمکزدایی فعلی  ، تسریع در احداث واحد نمکزدایی 55 هزار بشکه ای جدید و انتقال و نصب سریع واحد نمکزدایی سرکان در چشمه خوش و توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش ، اصلاح و تعمیر کامل خطوط لوله 18 و 20 اینچ انتقال نفت به اهواز ، توسعه چند راهه ورودی واحد بهره برداری چشمه خوش تکمیل و راه اندازی پروژه جمع آوری و تزریق گاز به منظور تامین افت فشار مخزن جزو اولویت های اساسی است.

بر اساس این گزارش ، در واحد عملیاتی تنگ بیجار نیز  تسریع در احداث خط لوله دو حلقه چاه ، برنامه ریزی و اقدام جهت حفاری های جدید در میدان ، احداث سیستم تقویت فشار جهت تداوم و افزایش تولید از سال 1400 در دست اقدام است .

این گزارش می افزاید : در مرکز  بهره برداری سرکان و ماله کوه  فعالیت هایی همچون تزریق ماده ضد رسوب واکس از درون رشته های تکمیلی ، تسریع در انجام لرزه نگاری سه بعدی به منظور رفع ابهامات ساختمانی و     زمین شناسی، تسریع در راه اندازی مجموعه پمپ و تفکیک گر سرچاهی به منظور تسهیل انتقال نفت و افزایش تولید چاهای این میدان ، برنامه ریزی جهت توسعه میدان با حفاری چاههای جدید و تعمیر چاههای موجود  مدنظر قرار دارد.

همچنین در واحد عملیاتی دهلران ، مطالعه و ارائه راهکار مناسب برای انتقال نفت چاه های دوردست میدان ، تعیین تکلیف نفت تولیدی میدان آذر جهت آزاد نمودن ظرفیت نمک زدایی دهلران ، تعیین تکلیف چاههای تعمیری این میدان و تسریع در انجام تعمیر این چاهها و تسریع در حفاری های جدید  میدان برنامه ریزی شده است.

شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب یکی از سه شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در ساختار جدید شرکت ملی نفت ایران است که فعالیت خود را به صورت رسمی از ابتدای سال 1378 با تولید، فراورش و ارسال نفت و گاز به مبادی مصرف آغاز نمود. حوزه فعالیت این شرکت در حال حاضر در استان کرمانشاه، ایلام و لرستان است و در آینده هر میدان نفت و گازی که در استان های غربی کشور به مرحله بهره برداری برسد در حیطه فعالیت این شرکت قرار می گیرد. این شرکت دارای پنج منطقه عملیاتی نفت شهر، تنگ بیجار، چشمه خوش، سرکان و دهلران است.

 

شرکت ملی نفت ایران شیر نفت نفت و گاز نفت مناطق مرکزی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر