کد خبر: 665578 A

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: گوشت گوساله منجمد وارداتی کیلویی ۲۹ هزارتومان و گوشت گوسفندی وارداتی شقه یا نیم شقه ۳۵ هزارتومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی دام و طیور و آبزیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سرانه مصرف مرغ در کشور بیش از  ۲۹ کیلوگرم است، اظهارداشت: ایران هفتمین تولید کننده گوشت مرغ در جهان است و در تولید تخم مرغ رتبه یازده را دارد.

وی با بیان اینکه نگرانی برای تامین محصولات پروتئینی مردم در ماه محرم نداریم، گفت: نه تنها برای ماه محرم بلکه برای تمام سال پیش‌بینی تولید انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی  افزود: همین الان که در ماه شهریور هستیم، بیش از ۱۹۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود؛ نوساناتی که طی روزهای گذشته در قیمت‌ها وجود داشته بیشتر به دلیل هیجانات بازار بوده تا اینکه به خاطر تغییر در میزان عرضه و تقاضا یا تولید باشد.

رضایی ادامه داد: در زمینه شیر و محصولات لبنی نیز تغییراتی که رخ داده تماما ناشی از  شیرخام نیست و تنها بخشی از آن مربوط به شیرخام می‌شود.

وی اضافه کرد: همه این محصولات در حد کافی و برخی حتی به اندازه مازاد وجود دارد و امکان صادرات آنها فراهم است.

رضایی با اشاره به اینکه برای ایام محرم ممکن است با محدودیت عرضه گوشت قرمز داخلی مواجه شویم، گفت: در همین راستا عرضه گوشت گوساله منجمد و گوشت گرم گوسفندی وارداتی در کنار محصولات داخلی انجام می‌شود ضمن اینکه گوشت گوساله منجمد وارداتی کیلویی ۲۹ هزارتومان و گوشت گوسفندی وارداتی شقه یا نیم شقه ۳۵ هزارتومان است.

وی تصریح کرد: برای کنترل بازار داخل فعلا صادرات دام پرواری که تولیدکننده گوشت است، ممنوع شده البته این سیاست کلان دولت نیست و برای ثبات قیمت‌ها این کار انجام شده است اما صادرات گاو شیری و دا‌م‌های دیگر برقرار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دولت به مقدار کافی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین نهاده‌ها و مواد اولیه تولید تدارک دیده است، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام ذخایر خود را تامین کرده  و به اندازه کافی است.  

رضایی تصریح کرد: صنعت دام و طیور و محصولات آن تابع عرضه و تقاضا است اما این به معنای رهاسازی بازار نیست، اگر قیمت‌ها در دامنه منطقی باشد دولت و دستگاه‌های منطقی وارد نمی‌شوند، قیمت باید به اندازه قیمت تمام شده تولید با احتساب ۵ تا ۱۰ درصد سود برای تولیدکننده (بسته به نوع محصول) باشد، اگر بیشتر از این شود دولت و دستگاه‌های نظارتی به بازار ورود خواهند کرد.

 

 

ایران دولت گوشت وزارت جهاد کشاورزی گوشت گوسفندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر