کد خبر: 663390 A

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: با تکمیل مجتمع‌های آبرسانی روستایی، جمعیت تحت پوشش آب روستایی در کشور تا پایان سال به 76 درصد خواهد رسید.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، عباس سروش معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در آیین افتتاح آبرسانی به 15 روستای تفرش از مسیر چشمه هفتیان گفت: هم‌اکنون پوشش جمعیتی آب روستایی در کشور 74 درصد است که این پوشش این شاخص در استان مرکزی 84 درصد و در شهرستان تفرش 89 درصد است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: ممکن است برخی از مسئولان کشور قصوری در خدمتگزاری داشته باشند اما بیشتر آنها در راه خدمت به مردم از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

در ادامه مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: طرح انتقال آب از چشمه هفتیان به تفرش یکی از دشوارترین طرح های انتقال آب استان بوده که در یکی از محروم ترین مناطق کشور و استان اجرا شده است و اجرای آن در دهه سوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به روش مشارکت بخش خصوصی (فاینانس داخلی) تحقق یافت.

عزت اله آمره ای گفت: عبور از مناطق کوهستانی و مواجه شدن با ریزش کوه، تقاطع با رودخانه قره‌چای در طول مسیر خط انتقال و مواجه شدن با سیلاب‌های فصلی، همچنین تقاطع با جاده‌های روستایی و لزوم احداث جاده‌های انحرافی و عبور از مزارع و باغ‌ها تنها برخی از مشکلات اجرایی این طرح است.

وی گفت: دولت با اجرای این طرح ویژه توسط وزارت نیرو، شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی، مشکل آب شهر تفرش و 40 روستای مسیر را تا سال ها برطرف می نماید.

آمره‌ای افزود: استان مرکزی با مساحتی در حدود 30 هزار کیلومتر مربع در مرکز ایران قرار دارد و در حال حاضر افزایش جمعیت شهری در منطقه باعث افزایش نیاز آبی شده است که با اجرای طرح انتقال سالیانه 4.7 میلیون متر مکعب آب از چشمه هفتیان مشکل آب شهر تفرش و 40 روستای مسیر در استان مرکزی با طول خط انتقالی به‌طول 168 کیلومتر تا سال ها برطرف خواهد شد.

وی در ادامه درباره مشخصات فنی طرح گفت: سامانه انتقال آب شامل خطوط انتقال، ایستگاه های پمپاژ و مخازن ذخیره آب، دبی چشمه به ظرفیت 450 لیتر بر ثانیه، دبی انتقال آب150 لیتر بر ثانیه، 68 کیلومتر خط انتقال اصلی و 100 کیلومتر خطوط انتقال فرعی، 28 مخزن ذخیره به حجم 18 هزار متر مکعب با 600 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده برای فاز اول بوده است.

 

 

بخش خصوصی پوشش پیروزی انقلاب اسلامی مشکلات منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر