کد خبر: 662208 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی؛

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاروزی با بیان اینکه سه سال است که گندم وارد نمی‌کنیم، تاکید کرد: در سال جاری تاکنون حدود ۹.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده‌ایم.

به گزارش ایلنا، علی اکبر مهرفرد با اعلام این خبر گفت: با تصویب دولت، مسئولیت ثبت سفارش و نظارت بر توزیع نهاده‌های ذرت، جو، کنجاله سویا و دانه‌‌‌‌های روغنی وارداتی که ارز دولتی استفاده می‌‌‌کنند تا مصرف‌‌‌‌‌کننده نهایی از یک و نیم ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.

وی با اشاره به اینکه این نهاده‌‌‌‌ها در تولید گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز کاربرد دارند، اظهار داشت: ذرت محصولی تابستانه و با مصرف آب بالا است که به خاطر شرایط اقلیمی کشور امکان افزایش تولید آن در داخل وجود ندارد و این نهاده از خارج تامین می‌‌‌شود.

معاون وزارت جهاد کشاروزی، دانه روغنی سویا را از دیگر نهاده‌‌‌‌های وارداتی مورد نیاز صنعت دام و طیور و روغن کشور دانست و تصریح کرد: با اجرای برنامه ۱۰ ساله افزایش تولید دانه‌‌‌‌های روغنی به ویژه کلزا پیش‌‌‌‌بینی می‌‌‌شود ۷۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

مهرفرد، جو را از دیگر نهاده‌‌‌‌های وارداتی برشمرد و خاطرنشان کرد: سالانه نزدیک به سه میلیون تن جو در کشور تولید و کسری آن از خارج تامین می‌‌‌شود.

وی با بیان اینکه سه سال است گندم وارد نمی‌‌‌کنیم، ابراز داشت: با وجود کاهش بی‌‌‌سابقه بارندگی در سال زراعی جاری، تاکنون حدود ۹.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده‌‌‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دستیابی ایران به رکورد تولید بیش از دو میلیون تنی شکر بیان کرد: کشور سالانه به حدود ۲.۳ میلیون تن شکر نیاز دارد که رکورد تولید امسال این کالای اساسی در تاریخ ۱۲۳ ساله صنعت قند ایران بی‌‌‌سابقه است.

مهرفرد با تاکید بر اینکه امسال نیازی به واردات شکر نداریم، یادآور شد: هم‌‌‌‌اکنون ۸۵ درصد نیاز شکر در در اخل تولید می‌‌شود و با توسعه کشت پاییزه چغندرقند به زودی به خوداتکایی کامل در تولید شکر دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به تولید سالانه ۲.۲ میلیون تن برنج در کشور عنوان کرد: با توجه به شرایط کم‌‌‌‌آبی، وزارت جهاد کشاورزی فقط از کشت برنج در استان‌‌‌های گیلان و مازندران حمایت می کند و نزدیک به ۸۰۰ هزارتن کسری تولید از خارج تامین می شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور مصرف می شود، گفت:با توجه به شرایط خشکسالی و وابستگی بخشی از تعلیف دام به مراتع، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن کسری تولید از سایر کشورها وارد می‌‌شود.

مهرفرد با اشاره به تولید سالانه ۱۰ میلیون تن شیر در کشور اظهار داشت: سال گذشته ۹۰۰ میلیون دلار فرآورده‌‌‌‌های لبنی ایران صادر شد.

وی به برخی تخلفات افزایش قیمتی صورت گرفته در زمینه عرضه گوشت گوسفندی و گوشت گوساله تنظیم بازاری اشاره و تصریح کرد: گوشت گرم گوسفندی و گوشت منجمد گوساله با ارز دولتی وارد می‌‌‌‌شود و باید با قیمت مصوب به مردم عرضه شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت گوشت گوساله منجمد برای مصرف‌‌‌کننده نهایی را حداکثر ۲۹ هزار تومان اعلام و خاطرنشان کرد: عرضه این محصول با قیمت بالاتر تخلف است و مشمول برخورد دستگاه های نظارتی است.

مهرفرد با بیان اینکه اتفاقات اخیر در حوزه بازار محصولات و نهاده‌‌‌‌‌های کشاورزی بیشتر منشا سیاسی و روانی دارد تا اقتصادی ابراز داشت:براساس آمار گمرک، میزان نهاده‌‌‌های ذرت، کنجاله سویا، دانه‌‌‌های روغنی و همچنین گوشت گوسفندی و گوساله در سال جاری بیشتر از مدت مشابه قبل به کشور وارد شده و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم اما برخی از تولیدکنندگان بیش از نیاز، نهاده‌‌ها را در انبارهای خود ذخیره می‌‌‌کنند.

وی ادامه داد: برخی اتفاقات سیاسی نظیر کاهش روابط تجاری چین با آمریکا و ورود این کشور به بازار برزیل برای تامین کنجاله در افزایش قیمت های جهانی این نهاده موثر بوده است.

علی اکبر مهرفرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر