کد خبر: 652906 A

مدیر گروه مطالعات انرژی وین در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیر گروه مطالعات انرژی وین گفت: بازار جهانى نفت در دنیاى کنونى سخت پیچیده شده است. عوامل مهم ساختارى و فراساختارى و ژئوپلیتیکى بازار را تحت تاثیر قرار داده‌اند از همین رو کلیه بازیگران در هر دو سوى بازار لازم است همکارى کنند.

فریدون برکشلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اینکه آیا اوپک تاکنون به اهداف از پیش تعیین شده خود مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان دست یافته است یا خیر، اظهار داشت: اوپک تاکنون در بیشتر اهداف و ماموریت‌هاى خود در حد مقدورات موفق بوده و ثبات بازار جهانى نفت در مسیر منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به سازمان اوپک نمره قبولى بالایى را مى‌دهد.

وی درباره هدف اولیه تشکیل اوپک برای مقابله با هفت خواهران نفتی تصریح کرد: بحث هفت خواهران نفتى در واقع از مدت‌ها قبل از تاسیس سازمان اوپک شکل گرفت و سردمدار مقابله با هفت خواهران، در ابتدا سرهنگ قذافى بود که به عنوان یک رهبر انقلابى جوان با شاه و سعودى‌ها در افتاد و صنایع نفت اوپک را ملى کردند.

مدیر گروه مطالعات انرژی وین درباره بروز و ظهور بازیگران اصلی جدید و احتمال به انزوا رفتن ایران در سازمان اوپک با توجه به تحریم‌ها بیان کرد: بازار جهانى نفت در دنیاى کنونى سخت پیچیده شده است. عوامل مهم ساختارى و فراساختارى و ژئوپلیتیکى بازار را تحت تاثیر قرار داده‌اند و از همین روى کلیه بازیگران در هر دو سوى بازار لازم است همکارى کنند که این همکارى از تابستان ٢٠١٥ آغاز شد و کماکان ادامه دارد. البته ایران نیز از بنیان‌گذاران سازمان اوپک و همواره یک عضو کلیدى و تاثیرگذار بوده است.

اوپک ایران نفت بازار جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر