کد خبر: 650012 A

قائم مقام بانک مرکزی خبر داد:

قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه فرسوده با استفاده از فاینانس خارجی و منابع صندوق توسعه ملی طی سال های ۱۳۹۷ الی ۱۳۹۹ از رده خارج و با وسائط نقلیه نو جایگزین خواهد شد.

به گزارش ایلنا، جلسه بحث و بررسی طرح ملی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور با حضور اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی و نمایندگان بانک‌های عامل، خودروسازان، صندوق توسعه ملی و سازمان برنامه و بودجه در محل ساختمان بانک مرکزی برگزار شد.

در این جلسه اکبر کمیجانی با بیان اینکه طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری از موضوعات مهم و پراهمیت است که در پایان سال گذشته توسط ریاست جمهوری مطرح و مراحل تصویب را در هئیت دولت گذراند، گفت: بعد از طرح موضوع در هئیت دولت مراحل فراهم کردن مقدمات و فاز اجرایی آن در دستور کار قرار گرفت. بر این مبنا جلسات هماهنگی و هم اندیشی بین دستگاه های ذیربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی برگزار شد که نتایج آن در دو بخشنامه مرتبط ابلاغی بانک مرکزی نماد عینی یافت.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه وسیله نقلیه برای دوره سال های ۹۷ الی ۹۹ در این طرح، نوسازی و با وسائط نقلیه جدید جایگزین خواهند شد، اظهار داشت: برای اجرایی شدن این طرح نیازمند منابع ارزی بودیم، بر این مبنا در ابتدا تصمیم گرفته شد، از فاینانس خارجی برای تامین مالی این طرح بهره گرفته شود و در همین راستا نیز تامین ریالی توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گرفت.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه تحولات بین‌المللی تامین ارزی برای پروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را تحت تاثیر قرار داد، تصریح کرد: بر این مبنا تدبیری  اتخاذ شد که برای سال ابتدایی طرح از منابع صندوق توسعه ملی با لحاظ کردن اصول و موازین قانونی استفاده شود.

کمیجانی افزود: به مرور که پیشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مدنظر قرار گرفت، بررسی کارشناسی انجام شد و ضمن طرح موضوع در شورای اقتصاد، باز پرداخت منابع ارزی از محل صرفه جویی در مصرف سوخت تصویب شد.

وی با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد در زمینه طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی خاطرنشان کرد: جلسات مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی با مدیران عامل خودروسازی و بانک‌های عامل برای پیگیری و تامین اعتبار ۳ میلیارد یورو از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت منظم  برگزار و پیرو آن دو بخشنامه به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اصول صندوق توسعه ملی برای اختصاص اعتبار برای طرح‌های ملی ابراز داشت:‌ توجه به اساسنامه و موازین قانونی صندوق توسعه ملی همچون رعایت نسبت مالکانه ۲۰ درصد، آورده سرمایه  ۲۵ درصد متقاضی و توجیه فنی و اقتصادی از ضروریات این صندوق است که مورد توجه قرار می گیرند.

کمیجانی با اشاره به تضمین بازپرداخت تسهیلات ارزی بیان کرد: تضمین لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه نسبت به بازپرداخت تسهیلات ارزی به صندوق توسعه ملی ارائه شده، ضمن انکه تصمیمات لازم در این باره در هیئت امنای صندوق اتخاذ شده است.

وی با اشاره به عقد قرارداد بین صندوق توسعه ملی و بانک های عامل در مورد نحوه پرداخت و بازپرداخت و تضمین های اعتبار یادآور شد: مسئولیت بررسی طرح و احراز صلاحیت پروژه به لحاظ توجیه فنی و اقتصادی بر عهده بانک هاست و شبکه بانکی مکلف به مدیریت نقدینگی از نظر دریافت اقساط  از مجریان طرح  و پرداخت آن به صندوق توسعه ملی است.

در این جلسه نمایندگان بانک‌های عامل، خودروسازان، سازمان برنامه و بودجه، صندوق توسعه ملی و وزارت صمت نیز به بیان دیدگاه ها و ابهامات خود پرداختند و قائم مقام بانک مرکزی برتسریع در انجام تشریفات قانونی و اداری به منظور اجرایی کردن ثبت سفارش های انجام شده در بانک ها و عملیاتی شدن آنها در بانک مرکزی تاکید کرد.

اکبر کمیجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر