کد خبر: 647667 A

مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات:

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران (GS1) گفت: شفافیت در اطلاعات موضوعی است که بالاخره برخی سودجویان نسبت به آن مقاومت نشان می‌دهند اما دولت عزم خود را جزم کرده تا از طریق توسعه دولت الکترونیک و ایجاد ساز و کارهای دقیق انباشت و پردازش اطلاعات تا جای ممکن با این دسته از فساد و تخلفات مقابله کند.

سید حسین پاریاب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص وضعیت بانک‌های اطلاعاتی موجود اظهارکرد: با توسعه‌ای که در تجارت الکترونیکی صورت گرفته است افراد و شرکت‌های مختلفی نسبت به ایجاد بانک های اطلاعاتی محصولات اقدام کردند که متاسفانه تمامی این بانک‌های اطلاعاتی به نوعی با معضل آلودگی اطلاعات مواجه هستند و داده‌های نادرست، غیر دقیق، ناقص و حتی جعلی در اغلب این بانک‌ها به وفور یافت می‌شود.

وی ادامه داد: جهت برطرف کردن این نقیصه در دسترسی به اطلاعات درست مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران اقدام به راه‌اندازی بزرگترین بانک اطلاعاتی داده‌های موثق و مطمئن محصولات با نام GS1 Cloud کرده تا به این وسیله امکان جعل اطلاعات محصولات را به حداقل رسانده و مزایایی را برای کلیه فعالان زنجیره های تامین و تقاضا، علی الخصوص تولید کنندگان، مصرف کنندگان و ارگان‌های نظارتی ایجاد کند.

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران با تاکید بر اینکه باید با ایجاد شفافیت اطلاعات برای کسب و کارها و سرمایه‌گذاران امنیت ایجاد کرد، گفت: شفافیت در اطلاعات موضوعی است که بالاخره برخی سودجویان نسبت به آن مقاومت نشان می‌دهند اما دولت عزم خود را جزم کرده تا از طریق توسعه دولت الکترونیک و ایجاد ساز و کارهای دقیق انباشت و پردازش اطلاعات تا جای ممکن با این دسته از فساد و تخلفات مقابله کند.

وی با اشاره به ویژگی‌های این سامانه جدید بیان کرد:  GS1 Cloud در واقع یک سامانه بین المللی استاندارد و قابل اطمینان برای مدیریت داده‌های اصلی محصولات است که بر اساس اطلاعات با کیفیت، موثق و اصیلی که در خود دارد خدمات و اپلیکیشن‌های متعددی را در بستر B2B و B2c به کلیه ذینفعان زنجیره‌های تامین و تقاضا ارائه می‌دهد.

پاریاب با اشاره به اینکه استفاده و عضویت در این سیستم برای متقاضیان رایگان است،گفت:  عضویت در سیستم GS1 Cloud برای متقاضیان هزینه‌ای در بر ندارد و پیش نیاز آن دریافت پیش شماره شرکتی GS1  و ایجاد کد محصول GTIN برای محصولات است.

وی با اشاره به روند عضویت در این بانک اطلاعاتی تصریح کرد : اعضای فعلی مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران که عضویت آنها فعال است به سادگی با مراجعه به پورتال مرکزی و ورود به داشبورد مدیریتی خود می‌توانند با چند کلیک ساده و پذیرفتن شرایط مربوطه محصولات خود را در سامانه GS1 Cloud بار گذاری کنند. اما افراد و شرکت هایی که هنوز پیش شماره شرکتی GS1 دریافت نکردند یا کانال‌های آنها کد GTIN ندارد لازم است ابتدا مراحل عضویت و دریافت در مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران را طی کنند و سپس وارد سامانه بانک اطلاعاتی خواهند شد.

به گفته وی، هفته آینده سامانه تایید اصالت کالا، سامانه ردیابی سازمانی جهت بهبود کیفیت محصولات ایرانی و سامانه کدینگ سازمانی سامانه های اساسی هستند که در نمایشگاه الکامپ رونمایی خواهند شد و خدمات مربوط به Cloud GS1 نیز در غرفه دولت الکترونیک به صورت حضوری به بازدید کنندگان ارائه خواهد شد و ذینفعان می‌توانند از این سامانه به عنوان یک سامانه بانک اطلاعاتی قابل اطمینان در فعالیت‌های خود استفاده کنند.

مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران سید حسین پاریاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر