کد خبر: 647639 A

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اکنون به طور معمول ۶۰ تا ۷۰ درصد بارش ها تبخیر می شود و با توجه به گرم شدن زمین میزان تبخیر آب در آینده افزایش می یابد.

به گزارش ایلنا، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه کارگروه بسته بندی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد افزود: بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هیچ محصولی بدون آب تولید نمی شود اما با استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار می توانیم تا حد زیادی بر مشکل تبخیر آب غلبه کنیم.

طهماسبی افزود: در کشت گلخانه ای ۱۰ تا ۱۵ برابر تولید بیشتر و تا ۸۰ درصد مصرف آب کمتر می شود زیرا از تبخیر و تعرق بی رویه جلوگیری می شود. در باغات هم وضع به همین صورت است و با نصب سایه بان در باغ می توان تا ۳۰ درصد از تبخیر آب جلوگیری کرد.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای احداث گلخانه یا نصب سایه بان وام ۶درصد پرداخت می شود.

وی اظهار داشت: پیش از هر اقدامی نیازمند حاکم شدن اخلاق آبی در جامعه هستیم که متاسفانه در کشور ما ضعیف است و هنوز آب آن طور که باید مقدس شمرده نمی شود.

وی اظهار داشت: ایرانیان در گذشته از پایه گذاران قنات و کاریز بوده اند و این یعنی که شیوه نگرش به این نعمت الهی در گذشته متفاوت از امروز بوده است.

وی گفت: راه مدیریت کاشت محصولات آبدوست این است که کاشت آن را به فضای بسته ببریم یا از کشت آن دست برداریم و کشاورز را به سمت کاشت محصولاتی مانند زعفران سنجد زرشک و غیره هدایت کنیم تا هم آب بسیار کمتری مصرف کند و هم از سوددهی بسیار بالاتری برخوردار شود.

طهماسبی افزود: فرسایش خاک نسبت به آمار جهانی در ایران بسیار زیاد است و یکی از علل مهم آن شخم زدن های بی رویه در جهت شیب خاک است.

وی اظهار داشت : علم و تکنولوژی کشاورزی حفاظتی امکانات جدیدی را بدون ضربه رساندن به طبیعت برای ما فراهم آورده اما مسئله آموزش این روش ها به کشاورز و فرهنگ سازی در این خصوص از مهمترین مسائل است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: لرستان یکی از حاصلخیزترین مستعدترین و ثروتمندترین استان های کشور است و علی رغم خشکسالی و مشکلات زیست محیطی وضعیت استان مناسب تر از بسیاری نقاط دیگر است اما این ثروت ها و دارایی ها منجر به تشکیل سرمایه در درون استان نشده است.

وی افزود: از مقاسیه این ظرفیت ها با بیکاری حدود ۳۰ درصدی استان استباط می شود که کار زیادی در این حوزه صورت نگرفته است.

 

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خشکسالی زمین کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر