کد خبر: 640955 A

به منظور جلوگیری از نفوذ آب شور خلیج فارس انجام شد؛

عملیات احداث بند خاکی بر روی رودخانه کارون به همت جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به اتمام رسید.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، به منظور کنترل جریانات جزر و مدی و جلوگیری از نفوذ آب شور خلیج فارس به رودخانه کارون، اجرای بند خاکی بر روی رودخانه کارون و در دهانه بهمنشیر به همت جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) انجام شد که بهبود کیفیت و کمیت آب آبادان و خرمشهر را در پی خواهد داشت.

بنا بر این گزارش، با ایجاد این طرح که شامل احداث سد و سرریز و قفل کشتیرانی بر روی رودخانه کارون در پایین دست ورودی کانال مارد است و توسط موسسه عمران صنعت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شده است، کمبود آب شرب آبادان و خرمشهر از طریق ایستگاه پمپاژ و کانال مارد آبادان بهبود می‌یابد.

همچنین این بند به طول 123 متر و عمق یازده متر، ظرفیت مناسبی برای ارتقای کیفیت آب مورد نیاز محصولات کشاورزی منطقه ایجاد می‌کند و باعث اشتغال‌زایی و توسعه صیادی و بهبود اقتصاد شیلاتی خواهد شد.

برای اجرای این بند، 42 هزار متر مکعب مصالح سنگی و 6055 متر مکعب مصالح خاکی مورد نیاز بود که مصالح سنگی این پروژه از فاصله 300 کیلومتری پروژه تأمین شد.

طبق قرارداد، زمان اجرای این پروژه پنج ماهه بود که بنا بر اضطرار و شرایط ناگوار آب منطقه، این پروژه به صورت شبانه‌روزی و در کمتر از دو ماه انجام شد.

 

اقتصاد خلیج فارس آبادان کارون کمبود آب شرب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر