کد خبر: 640622 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

بازار فروش و عرضه خودروهای وارداتی بسیار آشفته و با افزایش سه برابری قیمت‌ها مواجه است بنابراین این سوال بوجود می‌آید که در اجرای طرح فوق الذکر و پرداخت ارز با قیمت رسمی به وارد کنندگان چه خودرویی با قیمت مناسبت به مصرف کنندگان عرضه شده است.

به گزارش ایلنا، سرانجام پس از چند روز اخبار متفاوت، لیست دریافت کنندگان ارز دولتی بابت واردات خودرو از سوی بانک مرکزی منتشر شد.در این لیست به ۲۱ شرکت وارد کننده خودرو بیش از ۱۲۰ میلیون یورو ارز با قیمت رسمی پرداخت شده است.

جدای از اصل موضوع که آیا در شرایط فعلی اقتصادی  کشور، اختصاص ارز به واردکنندگان خودرو ضرورت است یا خیر و آثار و تبعات منفی این اقدام، بررسی جدول منتشر شده حکایت از انحصار و انحصارگرائی دارد که این فعالیت رانتی و پردرآمد برای عده‌ای فراهم ساخته است.

اولا لیست منتشر شده عمدتا شامل نمایندگی‌های خودروسازهای خارجی نظیر هیوندایی، نیسان تویوتا و پژو و ورنو در کشور هستند که فعالیت‌شان صرفا در جهت فروش و بعضا خدمات پس از فروش و گسترش بازاریابی این نوع خودروها در کشور بوده است.

بجز کرمان موتور، بهمن موتور و یکی دو شرکت دیگر ، هیچ یک از شرکت‌های منتشر شده در این لیست ، سابقه حتی جزئی در جهت تولید و یا مونتاژ این صنعت ندارند و صرفا در جهت فروش و گسترش بازار خودروهای خارجی فعالیت کرده‌اند که درجای خود نکته قابل تامل است که سیاستگذاران صنعت خودرو مبلغ ۱۲۰ میلیون ریورو ارز با قیمت رسمی را در شرایط اقتصادی سخت کشور صرفا در جهت واردات خودروها بدون هیچ استراتژی مشخصی در جهت تقویت تولید و یا حتی مونتاژ این صنعت راهبردی هدر داده‌اند.

ثانیا تعدادی از اسامی تکراری است و این سوال را بوجود می‌آورد که چرا به شرکت آرین موتور پویا و یا جهت نوین آریا در چند نوبت ارز پرداخت شده است؟

همچنین شرکت جهان نوین آریا و بازرگانی نوین جهان آریا چه ارتباطی با هم دارند احتمالا مالکین و صاحبان هر دو شرکت مشترک هستند و شرکت بازرگانی نوین جهان آرا از جمله شرکت‌های اقماری شرکت جهان نوین آریا محسوب می شود و در این لیست هر دو جداگانه از این نعمت و رانت ایجاد شده استفاده کرده‌اند.

ثالثا تعدادی از شرکت‌های منتشر شده در این لیست در گذشته با انجام پیش فروش به مردم در زمان ارزان بودن ارز، تعهداتی را ایجاد کرده‌اند که هنوز پابرجاست و انتظار می‌رفت وزارت صنعت، معدن و تجارت هنگام تخصیص ارز به این شرکت‌ها به سوابق آنان ویژه در یکسال گذشته توجه می‌کرد؟

بازار فروش و عرضه خودروهای وارداتی بسیار آشفته و با افزایش سه برابری قیمت‌ها مواجه است بنابراین این سوال بوجود می‌آید که در اجرای طرح فوق الذکر و پرداخت ارز با قیمت رسمی به وارد کنندگان چه خودرویی با قیمت مناسبت به مصرف کنندگان عرضه شده است.

رابعا با توجه به اخبار عجیب و غریب تخلفات واردات ۶ هزار خودرو و همچنین حواشی پیرامون آن که سوالات و ابهامات فراوانی را ایجاد کرده و باعث گسترش جو بدبینی بین آحاد مردم شده است، اختصاص این میزان ارز دولتی به موضوعی که در چند ماه گذشته پر از اخبار ناخوشایند تخلفات و اختلاس و اقدامات غیر قانونی و هک سایت ثبت سفارش و... است موجی از ناخشنودی و ناامیدی را به همراه خواهد داشت.

به هر حال امیدواریم وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، دستور رییس محترم جمهور مبنی بر رسیدگی به این تخلفات و تحویل متخلفان به مراجع قضایی و ارایه گزارش آن را به نحو احسن انجام دهند اکنون کارگروه ویژه رسیدگی به این موضوع در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده و همه منتظر گزارش آن هستند.

گزارش از : صلصالی

ارز دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر