کد خبر: 639811 A

نماینده شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی؛

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مازندران در این زمینه کوتاهی داشته باشد و سهمیه اختصاصی استان جذب نشود، سهم مازندران به سایر استانها اختصاص می یابد و مازندران از این تسهیلات ارزان قیمت بی‌بهره می‌ماند.

به گزارش‌ایلنا، علی‌محمدشاعری درباره تسهیلات اشتغال روستایی در مازندران گفت: تاکنون مازندران در بین ۳۱ استان کشور در میزان مبلغ طرحهای انعقاد قرارداد شده در بانک ها رتبه 24 را دارد.

وی با اشاره به برگزاری نشست مشترک خود همراه با سایر نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: طبق آماری که از سوی معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری ارایه شد، عملکرد مازندران در جذب اعتبارات اشتغال روستایی بسیار ضعیف است و روند جذب این تسهیلات رضایتبخش نیست.

شاعری با تاکید بر اینکه استاندار مازندران و مدیران دستگاه‌های اجرایی هرچه سریعتر نسبت به جذب حداکثری تسهیلات اشتغال روستایی اقدام کنند، گفت: اگر مازندران در این زمینه کوتاهی داشته باشد و سهمیه اختصاصی استان جذب نشود، سهم مازندران به سایر استان ها اختصاص می یابد و مازندران از این تسهیلات ارزان قیمت بی بهره می ماند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سهم مازندران از اعتبار تسهیلات اشتغال روستایی کشور ۳.۹۴ درصد است که در مرحله اول 1650 میلیارد ریال به مازندران اختصاص داده شد.

این عضو خانه ملت به وضعیت طرح های اقتصادی قانون حمایت از اشتغال روستایی در موسسات عامل اشاره کرد و گفت: بخشهای کشاورزی، صنعت، خدمات، صنایع دستی و گردشگری از جمله مواردی است که این تسهیلات برای ایجاد اشتغال به آن اختصاص می یابد.

وی اضافه کرد: با گزارشی که از سوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به جلسه ارائه شد، کمتر از 10 درصد این اعتبارات در مازندران جذب شده است که جزو استان‌های رده پایین کشور در جذب این تسهیلات بشمار می‌رود.

شاعری با اظهار تاسف از اینکه ظرفیت و قابلیت مازندران در بخش های مختلف بالاست و درخواست زیادی از سوی متقاضیان برای راه اندازی کسب و کار وجود دارد اما درصد جذب بالایی را شاهد نیستیم و این امر سبب خواهد شد در سهمیه ابلاغی ناموفق عمل کنیم و درصد جذب را برای سایر استان ها افزایش دهیم گفت: طبق آمارهای موجود و بررسی طرح ها در کمیته مصوب، میزان طرح ها و جذب نسبت به سایر استان ها چشمگیر نیست که این امر کمکی به ایجاد اشتغال در استان نخواهد کرد.

وی از بانکها خواست نسبت به پرداخت زودهنگام تسهیلات به متقاضیان اقدام کنند چراکه در بررسی های صورت گرفته نشان داده شد مازندران نسبت به سایر استان ها با کندی پرداختی از سوی بانکها مواجه است‌.

شاعری با بیان اینکه به صورت روزانه روند جذب این تسهیلات را پیگیری کرده و به مسوولین و مردم شریف اطلاع رسانی خواهم کرد، افزود: از استاندار، مدیران کل دستگاه های اجرایی، مدیران عامل بانکها و فرمانداران میخواهم با حساسیت فراوان نسبت به پیگیری جذب تسهیلات اشتغال روستایی اقدام کنند تا مشکل بزرگ استان که بیکاری است هرچه سریعتر مرتفع شود.

دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: استان کرمانشاه تاکنون 104 میلیارد تومان طرح را در بانک ها انعقاد قرارداد کرده و رتبه اول کشور را داراست و استان های هرمزگان و تهران به ترتیب با 77.7 و 77.5 میلیارد تومان در رده های بعدی هستند.

عضو مجمع نمایندگان مازندران خاطرنشان‌کرد: این‌استان‌با‌انعقاد قرارداد طرح های اشتغالزای روستایی در بانک ها به مبلغ 15.2 میلیارد تومان  تا به امروز رتبه 24 کشور را در بین 31 استان کشور داراست.

 

 

ایجاد اشتغال مجلس شورای اسلامی معاون بهشهر استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر