کد خبر: 636978 A

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو:

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو تاکی: با توجه به شرایط اقتصادی موجود دولت چاره‌ای جز پیش‌بینی شرایط بعد از تحریم‌های احتمالی آمریکا و مدیریت منابع ارزی کشور ندارد اما براساس قانون تجارت این ممنوعیت قانونی نیست.

به گزارش ایلنا، میثم رضایی با اشاره به لزوم مدیریت منابع ارزی کشور در شرایط خاص کنونی گفت: اخیرا دولت تصمیم به ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا در گروه‌‌‌‌‌های مختلف گرفت که برخی از ردیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن مرتبط با خودروهای سواری و سنگین است اما این مهم را نباید فراموش کرد که دولت در این شرایط چاره‌‌‌‌ای جز این کار نداشته است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون تجارت هیچ کالایی که از نظر شرعی مشکلی نداشته باشد امکان ممنوع کردن واردات آن به طور کامل وجود ندارد و فقط دولت تنها می‌‌‌‌تواند با اعمال تعرفه در واردات آن کالاها از جمله خودرو محدودیت ایجاد کند، در نتیجه این ممنوعیت در واردات خودرو قطعا مقطعی خواهد بود.

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو همچنین به موقتی بودن ممنوعیت واردات خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: این تصمیم با توجه به شرایط فعلی و در این زمان حساس اتخاذ شده و قطعا با آرام شدن فضای اقتصادی و برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌‌های بلند مدت دولت، واردات خودرو دوباره به روال عادی و منطقی خود برمی‌‌‌‌‌‌گردد.

رضایی افزود: نمی‌‌‌‌شود به راحتی اشتغال و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری عظیم صورت گرفته در این بخش را برای همیشه از بین برد و قطعا مسئولان دولتی هم به این مهم واقف هستند.

رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با اشاره به قانون تجارت و غیرقانونی بودن واردات خودرو برای مدت طولانی تصریح کرد: با توجه به غیرقانونی بودن ممنوعیت واردات خودرو، اگر این موضوع برای مدت زمان متمادی ادامه پیدا کند قابل پیگیری در مراجع قضایی و ذیربط خواهد بود.

رضایی با اشاره به مضررات طولانی شدن ممنوعیت واردات خودرو به کشور هم اشاره و خاطرنشان کرد: اگر واردات خودرو برای مدت طولانی به طور کلی متوقف بماند قطعا باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی و در مرحله بعد افزایش قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار خواهد شد و باز هم در این شرایط این مشتریان هستند که ضرر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

وی با تشریح هدف دولت از محدود کردن واردات خودرو ابراز داشت: این تصمیم دولت بیشتر برای حمایت از تولید داخل و حرکت واردکنندگان خودرو به سمت تولید و مونتاژ است چراکه واردات خودرو به صورت (سی بی یو) هیچ ارزش افزوده‌‌‌‌‌‌ای برای کشور نخواهد داشت و بیشتر از همه به سود شرکت‌های خارجی خواهد بود اما اگر واردکنندگان ولو به صورت مونتاژ این خودروها در بازار عرضه کنند هم موجب اشتغالزایی خواهد شد و هم در کشور ارزش افزوده بیشتری تولید خواهد شد.

میثم رضایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر