کد خبر: 636789 A

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان در آستانه روز صنعت و معدن تشریح کرد:

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان گفت: مجموعه سنگان در بخش های اکتشاف، استخراج و مطالعات زیست محیطی، دستاوردهای ارزشمندی در سال‌های گذشته کسب کرده است و براساس پیش بینی‌ها، ذخیره احتمالی معدن سنگان تا ۱.۵ میلیارد تن افزایش می یابد.

به گزارش ایلنا، مرتضی هاشم پور با بیان اینکه ایجاد ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ نیاز به ذخایر قابل اتکا سنگ آهن دارد، بیان کرد: از نظر میزان ذخایر سنگ آهن، ایران با ۲.۸ میلیارد تن ذخیره قطعی و ۵ میلیارد تن ذخیره احتمالی، رتبه نخست در خاورمیانه و دهم در جهان را دارد.

وی ادامه داد: سنگ آهن مورد نیاز برای هدف چشم انداز ۱۴۰۴، ۱۶۰ میلیون تن است و تولید مجتمع سنگان در این افق، ۴۰ میلیون تن معادن ۲۵ درصد کل کشور است. کنسانتره و گندله مورد نیاز نیز ۹۰ میلیون تن است و برنامه مجتمع سنگان تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره (۲۰ درصد کل کشور) و ۱۵ میلیون تن گندله (معادل ۱۶ درصد کل کشور) است.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان با اشاره به اکتشافات انجام شده در منطقه سنگان، تصریح کرد: در این منطقه عملیات ژئوفیزیک هوایی در محدوده ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع انجام شده و پس از انجام ژئوفیزیک هوایی و زمینی، ۱۵ آنومالی شناسایی شده است.

هاشم پور یادآور شد: طرح جامع سنگان در سال های ۹۲ و ۹۳، نهایی و تکمیل شده و اساس جانمایی واحدهای صنعتی و معدنی براساس همان طرح جامع انجام شده است.

وی درباره همکایر با بخش خصوصی گفت: تاکنون ۱۳ محدوده برای عملیات اکتشاف به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان ادامه داد: با توجه به اینکه ایستگاه اول برای شناخت پتانسیل ها، اکتشاف است در سال گذشته بیش از آنچه که در اهداف تعیین شده بود محقق شد و یک گام جلوتر از اهداف پارسال بودیم.

هاشم پور با اشاره به فعالیت های انجام شده در حوزه زیرساخت ها، گفت: برآورد نیازهای کارخانه ها به منابع آب و مطالعه و نحوه تامین آن، برآورد مصارف انرژی از جمله گاز برق و چگوگی تامین آن، مطالعه وضعیت نیروی انسانی منطقه و نیز برآورد میزان مواد قابل حمل به منطقه از جمله این اقدامات بوده است.

وی ادامه داد: این مجتمع همچنین درباره مسائل زیست محیطی، بررسی قوانین و دستورالعمل‌های ملی و رعایت آن در مطالعات طرح جامع و غیره فعالیت داشته است.

به گفته هاشم پور، در پایان سال گذشته، ۴ هزار نفر در بخشهای صنعتی و معدنی در سنگان مشغول به کار شدند.

ایران زیست محیطی سنگ آهن صنعت و معدن معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر