کد خبر: 635791 A

صالحی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: آلودگی رودخانه های کشور به حدی رسیده که امکان مهاجرت از ماهیان خاویاری را برای تخم ریزی از آنها گرفته است.

به گزارش‌ایلنا، حسن صالحی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریاها و اقیانوس ها اظهار کرد: در مورد ماهیان استخوانی هم که برای تخم‌ریزی به رودخانه‌ها مهاجرت می کنند، سهم آنها کمتر از ۵ درصد است.

وی با اشاره به اینکه برای حفظ ذخایر دریایی نیازمند رودخانه های زلال و پاک هستیم، ادامه داد: رسیدن به این هدف مستلزم همکاری و در کنار هم بودن تمام نهادهای مرتبط است.

صالحی اضافه کرد: هیچ چیز به اندازه آبزیان و گیاهان دریایی نیازمند پاکیزگی دریاها و اقیانوس ها نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: امروز در جمهوری اسلامی با حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تن تولید آبزی که ۶۷۰ هزار تن آن از خزر، خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند به دست می‌آید سهم هر ایرانی از آن، ۱۰ کیلوگرم آبزی است. بنابر این هر چه پاکیزگی دریاها و اقیانوس‌ها بیشتر باشد غذای سالمتری به دست می آید.

وی بیان داشت: همانطور که نگاه آینده دنیا برای تامین غذای بیشتر به دریاها است در ایران نیز این سیاست را به طور جدی دنبال می کنیم، ماهیگیری مسئولانه و تامین غذای سالم را وظیفه اصلی خود می دانیم از این رو حفاظت از محیط زیست دریاها و اقیانوس ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

صالحی‌ادامه داد: سازمان شیلات ایران با همکاری نهادهای مرتبط دریایی، تلاش می کند این وظیفه را به نحو کلیدی انجام دهد. البته در کنار ماهیگیری مسئولانه درصدد صید پایدار و حفظ ظرفیت های فراساحلی نیز هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد: حدود هزار شناور ایران در اقیانوس هند از امنیت ایجاد شده استفاده می کند و بهره برداری ۳۰۰ هزار تن آبزی از این اقیانوس متکی به این امنیت است.

وی گفت: اگر امروز می توانیم در خزر تا حدودی ظرفیت صید را برای ماهیان استخوانی و کیلکا حفظ کنیم و بازسازی ذخایر و حفظ رودخانه ها را با هدف رساندن بچه ماهی ها به دریاها داشته باشیم مدیون این امنیت هستیم و باید بدانیم که این عرصه ها باید برای آبزیان پاک باشد.

صالحی با اشاره به معضل پلاستیک در دریاها و اقیانوس ها افزود: امروزه شاهد تولید حجم زیادی پلاستیک در کشور هستیم که بخش عمده آن از طریق رودخانه ها وارد دریاها و اقیانوس ها می شود که دریای خزر از این جهت بیشتر تحت تاثیر و فشار است.

رئیس سازمان شیلات ادامه داد: امروز از حدود ۱۲۰ محل تخلیه صید و بیش از ۷۰ بندر صیادی، مدیریت بیش از ۵۰ درصد آنها در اختیار شورای صیادی است که یکی از مهمترین وظایف آن مدیریت عدم آلودگی و حفظ محیط زیست این مناطق است.

وی اضافه کرد: سالانه بیش از ۴۵۰ میلیون عدد بچه ماهی و لارو میگو به صورت مصنوعی تکثیر می شود که این کار با هدف حفظ ذخایر دریایی صورت می‌گیرد.

صالحی به توسعه زیستگاه های مصنوعی اشاره کرد و گفت: اگر برای توسعه زیستگاه های مصنوعی سرمایه گذاری کنیم علت آن این است که با اقدامات صورت گرفته زیستگاه آبزیان را نابود کرده و تلاش می‌کنیم فضای مناسبی برای زندگی آنها فراهم کنیم.

صالحی به کمبود منابع آبی اشاره کرد و تصریح کرد: با وجود نگرانی هایی که در مورد منابع آب شیرین در خشکی داریم نگاهمان به استفاده از آب های غیرمتعارف برای پرورش آبزیان جدی است و مطالعات کلیدی زیادی در این زمینه انجام داده‌ایم.

به گفته وی بیش از ۱۱ هزار قایق، لنج و کشتی در خلیج فارس، دریای عمان، دریای خزر و اقیانوس هند تردد می‌کند.

 

ایران پلاستیک جهاد کشاورزی مهاجرت سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر