کد خبر: 635284 A

مجری طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه ای تهران اولویت انسداد چاه‌های غیر مجاز را اعلام کرد.

به‌گزارش ایلنا، "مصطفی دهقان" در سومین نشست احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال جاری اظهار داشت: امسال به واسطه کاهش بارندگی‌ها و پتانسیل آب‌دهی منابع آب زیرزمینی در شرایط خاصی قرار داریم.

وی با اشاره به اینکه سیاست کنونی وزارت نیرو و به تبع آن شرکت آب منطقه‌ای تهران صیانت و نجات چاه‌های آب شرب است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال جاری باید سه هزار حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این شرکت پر و مسلوب المنفعه شود که اولویت آن انسداد چاه‌های غیر مجاز در حریم چاه‌های تأمین کننده آب شرب است.

وی با بیان اینکه تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی وظیفه اصلی و یک تکلیف قانونی ما است، گفت: امسال باید با همت بیشتر در همه ارکان شرکت مسائل مربوط به صیانت از منابع آب پیگیری شود تا منابع آب شرب استان را نجات دهیم.

مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: تا پایان سال جاری باید 3000 حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران پر و مسلوب المنفعه شود که بیشترین سهم مربوط به تهران بزرگ، شهریار و ورامین است.

دهقان یاداور شد: با انسداد این تعداد چاه غیرمجاز ضمن نجات منابع تأمین کننده آب شرب از برداشت غیرمجاز حدود 40 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی جلوگیری به عمل می‌آید.

مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز 16 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف و 70 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز نصب شده است.

همچنین در این جلسه حسن برنا مدیر دفتر مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای تهران با تشریح وضعیت اجرای طرح آماربرداری از منابع و مصارف آب‌های سطحی و زیرزمینی گفت: این طرح برای شرکت آب منطقه‌ای تهران از اهمیت بالایی برخوردار است که در این راستا تاکنون اطلاعات 33 هزار و 142 منبع آبی برداشت شده است و بیشترین آماربرداری نیز مربوط به دشت تهران-کرج بوده است.

وی در خصوص حفر چاه‌های پیزومتری گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته در مجموع سه هزار متر چاه پیزومتری باید در منطقه ورامین و مبارکیه حفر و لوله گذاری شود که تا نیمه خرداد سال جاری 11 حلقه چاه به عمق 1811 متر حفر شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تهیه، نصب، راه اندازی و نگهداری دستگاه‌های دیتالاگر، ایستگاه‌های سنجش منابع آب از دیگر طرح‌های در دست اجراست که با جدیت پیگیری می‌شود.

در این نشست جواد اسدی مدیر روابط عمومی شرکت در خصوص برنامه روابط عمومی جهت فرهنگسازی و اطلاع رسانی در بخش طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی گفت: در راستای اجرای دستورالعمل، فرهنگسازی و آموزش طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی ابلاغی وزارت نیرو، برنامه عملیاتی مختلفی در جهت فرهنگسازی، اطلاع رسانی و آموزش در سال جاری برنامه ریزی شده است.

وی تاکید عمده بر این برنامه را بر آموزش ذی نفعان و ذی مدخلان دانست و گفت: این برنامه 11 گروه را شامل می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تعامل با بهره برداران، مقامات قضایی انتظامی و نظامی، مقامات اجرایی، روحانیون، رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری اشاره کرد.

اسدی اجرای برنامه‌های چهره به چهره برای جامعه هدف به ویژه زنان خانه دار را از مهمترین برنامه‌های فرهنگسازی عنوان کرد و افزود: در همین راستا جلسات خوبی با شهرداری برگزار شده تا با استفاده از ظرفیت سرای محله نسبت به آموزش مخاطبان به ویژه بانوان خانه دار اقدام شود.

 

استان تهران سیاست چاه های غیر مجاز آب زیرزمینی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر