کد خبر: 634982 A

نیلی:

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در مورد تاثیر بودجه دولت در رشد اقتصادی گفت: محاسبات ما نشان می‌دهد که برای داشتن رشد اقتصادی پایدار ۵ الی ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی باید صرف پروژه‌های عمرانی شود در صورتی که این رقم در طول سال‌های ۹۰ بسیار پایین بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ مسعود نیلی،‌ مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در مورد ساختار مالی دولت و ثبات پولی – مالی گفت: به نظر من یکی از مسائل اصلی در اقتصاد ایران بودجه، چگونگی رشد و تامین مالی آن است که در ۵۰ سال اخیر این مشکل استمرار داشته است.

وی ادامه داد: برای کارکرد بودجه چهار نقش را می‌توان متصور شد که عبارتند از اثر مستقیم بر رشد اقتصادی، ثبات اقتصادی، ایفای نقش در بهبود فقر و توزیع درآمد و عرضه کالای عمومی است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور در مورد تاثیر بودجه دولت در رشد اقتصادی گفت: محاسبات ما نشان می‌دهد که برای داشتن رشد اقتصادی پایدار ۵ الی ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی باید صرف پروژه‌های عمرانی شود به طوری که این رقم در طول سال‌های ۹۰ بسیار پایین بوده است.

وی ادامه داد: در ۱۵ سال اخیر یک ارتباط نزدیکی بین مخارج و درآمدهای حاصل از نفت برقرار بوده است به طوری که افزایش درآمدهای نفتی باعث تقویت مخارج جاری شده و چشم انداز ایفای نقش دولت در سرمایه‌گذاری به بیش از سه درصد نرسیده است. هر چند که برای رسیدن به ارقام بالا نیازمند مشارکت بخش خصوصی در کنار دولت هستیم.

نیلی در مورد کارکرد بودجه دولت بر ثبات اقتصادی گفت:‌ موضوعی که در کشورهای مختلف مطرح است در دو رویکرد خلاصه می‌شود یک رویکرد ضد چرخه‌ای است، یعنی در شرایط رکود سیاست‌های انبساطی اعمال شود و در شرایط رونق سیاست‌های انجمادی و رویکرد دوم اشاره به عدم دخالت دولت بوده است.

وی یادآور شد: در کشور ما نوسانات اقتصادی منطبق بر درآمدهای نفتی است و نحوه ورود درآمدهای نفتی به اقتصاد عامل اصلی نوسانات در اقتصاد بوده است.

نیلی در مورد ارتباط بودجه و درآمدهای نفتی گفت: در دوره‌هایی که شاهد افزایش درآمدهای نفتی بودیم بودجه دولت نیز افزایش داشت اما در دوره‌هایی که قیمت نفت کاهش داشت بودجه دولت به دلیل تعهداتی که ایجاد کرده بود کاهش پیدا نمی‌کرد و موجب کسری بودجه می‌شد.

وی ادامه داد: نوسانات نفت نشان می‌دهد که بودجه کشور ما هم چرخه با دوره‌های رکود و رونق است و واژه سیاست مالی در سال‌های اخیر هیچ موضوعیتی نداشته و بودجه تامین کننده منابع بوده است تا یک ابزار اقتصادی.

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در مورد سومین کارکرد بودجه گفت: دولت‌ها در بودجه نقش بازتوزیعی ایفا می‌کند در حالی که این نقش در کشور ما به صورت توزیعی اعمال می‌شود و مالیات نقش بازتوزیعی ندارد و تنها تامین کننده منابع مالی دولت است.

نیلی با اشاره به کارکرد بودجه در عرضه کالای عمومی گفت: در ادبیات انتخاب عمومی، کالای عمومی عرضه جایگزین ندارد و اگر داشته باشد این جایگزینی پرهزینه خواهد بود.

وی ادامه داد: انعکاس کالای عمومی در بودجه هزینه‌های جاری است و نکوهش افزایش بودجه جاری کار علمی نیست چون کارکرد اصلی دولت در هزینه‌های جاری مانند امنیت، بهداشت و آ‌موزش است و در شرایط مناسب ۱۷ تا ۱۸ درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی به آن اختصاص یابد.

نیلی متذکر شد: تداوم ایفای نقش کالای عمومی توسط دولت در گرو یک رشد اقتصادی و بزرگ شدن کیک اقتصادی. ۲ . تعدیل مالی در بودجه ۳. اعمال قواعد مالی است.

وی تصریح کرد: محاسبات ما نشان می‌دهد که تغییر در مقدار بودجه سالانه باید هزار میلیارد تومان باشد که این جراحی ابعاد اقتصادی و سیاسی بزرگی دارد.

نیلی همچنین در مورد اقدامات لازم برای ایجاد قاعده مالی در بودجه دولت گفت: اقداماتی مانند کنترل کسری بودجه ساختاری که محدوده آن کمتر از یک درصد تولید ناخالص داخلی باشد، تثبیت میزان درآمدهای ارزی حاصل از صادرات و افزایش نسبت مالیات بردرآمد صورت بگیرد.

 

 

دولت رئیس جمهور سرمایه گذاری بودجه دولت تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر