کد خبر: 634158 A

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: از نکات مثبت بورس کالا این است که دایره ورود محصولات جدید به این بازار در حال رشد بوده به طوریکه زعفران به عنوان محصول ویژه ایرانی نیز برای ساماندهی در بازار داخل و همچنین صادرات راهی بورس کالا شده است.

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص ورود زعفران به بورس کالا عنوان کرد: زعفران محصول ارزشمند کشورمان است که سال هاست بدون نظارت مناسب و برنامه ریزی دقیق به کشورهای دیگر صادر می شود و اگر کشور دیگری ظرفیت های تولید این محصول را به شکل ما داشت، امروز بازار زعفران دنیا با برند و قیمت های همان کشور شناخته می شد.

ابراهیمی با بیان اینکه سود واقعی از تولید طلای سرخ ایران را خارجی‌ها می‌برند، افزود: در کشور ما بورس کالا در حوزه های مختلف فعال است و باید از ظرفیت های این بورس در راستای تنظیم بازار داخل و صادرات یکپارچه زعفران با قیمتی واقعی استفاده کرد که خوشبختانه این اتفاق در ماه های اخیر رقم خورده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بورس کالا، قیمت محصولات واقعی و داد و ستدها شفاف است، اظهار داشت: با کشف واقعی قیمت زعفران در بورس در وهله نخست دیگر شاهد ارزان فروشی زعفران از سوی کشاورزان به واسطه ها نخواهیم بود و در مرحله بعد قیمت ها برای فروش به بازارهای جهانی نیز مشخص می شود. 

ابراهیمی گفت: یکی دیگر از مزایای بورس کالا، کمک به ارتقاء کیفیت محصولات است به طوریکه در خصوص زعفران و سایر کالاها، محصولات با کیفیت و استاندارد مشخص روی تابلوی بورس می روند و این امر در رشد کیفی تولیدات در حوزه کشاورزی موثر است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در پایان گفت: باید توجه داشت نه تنها زعفران بلکه تمامی کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شود، در یک سازوکار شفاف و در رویت همگان قرار می گیرد و این شفافیت، شرایط را برای خریداران و فروشندگان یکسان می کند؛ به این ترتیب مکانیسم بورس کالا، سلامت اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار را به ارمغان می آرود که باید از ظرفیت های این بازار بیش از گذشته استفاده کرد.

بورس کالا رشد زعفران کشاورزی منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر