کد خبر: 634086 A

قربانی خبر داد:

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه بر اساس آمار رشد اقتصادی در سال گذشته ٣.٧ درصد بوده است، مزایای اوراق گواهی پیش فروش سکه را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا؛ پیمان قربانی، درباره اوراق گواهی پیش خرید سکه گفت: با اعلام این طرح از روز پنج شنبه و با وجود رشد نرخ جهانی طلا، اما با کاهش۵ درصدی قیمت سکه و بردار قیمت آتی سکه مواجه بودیم.

وی ادامه داد: طرح پیش فروش سکه دارای سه مرحله بود که در سررسیدهای یک تا دو ساله بوده و تاکنون سررسید یک ماهه اجرایی شده که بر همین اساس ٨٠٠ هزار سکه سررسید شده و به بازار تزریق شده است.

این عضو هیات عامل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این بانک تعهد کامل نسبت به اجرای تعهدات دارد و سکه های پیش فروشی سر موعد ارایه می شود، خاطر نشان کرد: با وجودی که ٨٠٠ هزار سکه ارایه شده، اما به دلیل برخی التهابات این تزریق باعث کاهش قیمت ها نشد.

وی خاطر نشان کرد: در طرح پیش فروش ١٠ هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان نقدینگی جمع شد که ۵.١ درصد پایه پولی سال ٩۶ است. قربانی گفت: از ٧ میلیون و ۶۴۴ هزار سکه پیش فروش تنها ٨٠٠ هزار سکه تزریق شده که تا دو سال دیگر این روند ادامه دارد.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه همزمان با پیش فروش ها رسید به خریداران ارایه شده است، گفت: این اوراق امکان نقد پذیری این رسیدها را فراهم می کنند. همچنین اوراق با نام است و حکم سکه را دارد و مشکلات امنیتی هم کاهش می یابد.

وی نقد پذیری را مهم ترین مزیت این طرح دانست و اظهارداشت: این امر مشکل نقد پذیری را از بین می برد. سال ٩۵ و ٩۶ را با تورم یک رقمی به پایان رساندیم و تورم اردیبهشت ماه نیز ٩.١ درصد بوده است. به گفته وی، این اوراق بر اساس زمان سررسید زیر قیمت بازار تعیین نرخ خواهد شد و قیمت این اوراق زیر قیمت روز است.

وی با اشاره به آمار منتشره درباره رشد اقتصادی نیز گفت: بر اساس آمار رشد اقتصادی در سال گذشته ٣.٧ درصد بوده است. معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه در سال ٩۶ تمام گروه‌های اقتصادی مثل نفت، صنایع، معادن و خدمات رشد مثبت داشته است، خاطر نشان کرد: فصول سوم و چهارم بخش نفت رشد کاهشی داشته است. همچنین در حوزه صنعت در سال گذشته ۵.٣ و چهارم ۵.۴ درصد رشد داشته‌ایم.

به گفته قربانی، شاخص کل کارگاه‌های صنعت پارسال ۵.۵ درصد و در سه ماهه چهارم نیز ۵.٧ درصد بوده است که افزایش یافته است. قربانی با اشاره به رشد مثبت ۱.۴ درصدی در حوزه ماشین آلات، گفت: در بخش سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه ساختمان نیز با رشد ۸ درصدی در فصل چهارم مواجه بودیم که این حرکت خوبی در این حوزه است.

وی با تاکید بر اینکه این آمار نشان از بهبود معاملات دارد، ادامه داد: در سال گذشته ۶۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که ۶۱.۷ درصد در حوزه سرمایه در گردش بوده که نسبت به ۶۴.۴ درصد در گذشته، با کاهش مواجه بوده ایم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: دلیل این کاهش تمرکز بانک مرکزی بر سرمایه در گردش است. قربانی با تبریک پیروزی تیم ملی فوتبال ایران، اظهارداشت: امیدوارم حمایتی که از فوتبال ملی می‌شود، از پول ملی هم بشود زیرا در شرایط کنونی کشور در جنگ اقتصادی است که باید توجه کرد یکی از حربه‌های دشمن در این شرایط ایجاد جنگ روانی و سفته بازی در بازارهای مختلف از جمله ارز و سکه است.

وی ادامه داد: توصیه ما به هموطنان سرمایه گذاری در حوزه های مولد اقتصادی و حفظ دارایی های خود و همچنین کمک به تولید کشور است.

 

بانک مرکزی رشد رشد اقتصادی مشکلات پیش فروش سکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر