کد خبر: 632743 A

از همین روی خواندن کتابی که بتواند جهت سیاست های نفتی را تبیین کند کاملا ضروری است، به ویژه در منطقه و سرزمینی که بسیاری از متغیرها و مولفه های اقتصادی و اجتماعی تحت تاثیر قیمت آن است و همیشه این پرسش مطرح بوده که آیا یک همبستگی مثبتی بین منابع نفتی، جنگ و دخالت های نظامی وجود دارد؟

به گزارش ایلنا، اخیرا کتاب «نفت و هژمونیسم امریکا» به قلم پروفسور محسن مسرت ازسوی نشر نی روانه بازار شده است. مسرت از اساتید بازنشسته اقتصاد دانشگاه  اوزنابروک آلمان است که در زمینه انرژی و نفت به عنوان صاحب نظر شناخته می‌شود.

امروزه اکثر کارشناسان حوزه‌ی انرژی باور دارند که جنبه سیاسی نفت به عنوان کالای استراتژیک بر جنبه اقتصادی آن می چربد و به نوعی می توان گفت که هیچ کالایی به اندازه نفت نتوانسته تا این اندازه با مولفه های سیاسی و ژئوپلیتیک ارتباط برقرار کند.

از همین روی خواندن کتابی که بتواند جهت سیاست‌های نفتی را تبیین کند کاملا ضروری است، به ویژه در منطقه و سرزمینی  که بسیاری از متغیرها و مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی تحت تاثیر قیمت آن است و  همیشه این پرسش مطرح بوده که آیا یک همبستگی مثبتی بین منابع نفتی، جنگ و دخالت های نظامی وجود دارد؟

در توصیف این کتاب آمده است:

«اقتصاد نفت شاید پیچیده‌ترین و پررمز و رازترین اقتصاد در جهان سرمایه‌داری باشد. نفت جزئی از مجموعه‌ی منابع حامل انرژی اما مهم‌ترین و پرسودترین نوع آن است که با سایر منابع انرژی از قبیل زغال‌سنگ، هسته‌ای، آبی و منابع تجدیدپذیر در رقابت دائمی در بازار جهانی قرار دارد.

لذا تصادفی نیست که خود نفت به‌عنوان مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی در جهان، سبب نزاع بین‌المللی بر سر تقسیم منابع و رانت‌های نفتی، به حساس‌ترین عامل ژئوپولیتیکی و هژمونیستی دولت امریکا تبدیل شده است. اما آسیب‌های زیست‌محیطی مصرف انرژی‌های فسیلی، به‌خصوص نفت، جامعه‌ی انسانی را به‌ اجبار به طرف استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر سوق می‌دهد.

این کتاب ارزیابی جامعی از اقتصاد نفت و آینده‌ی انرژی در جهان و ایران با استفاده از تئوری رانت و مقوله‌های قدرت و تکنولوژی ارائه می‌دهد».

 

 

اقتصادی و اجتماعی جنگ نفت سیاست منابع نفتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر