کد خبر: 625682 A

رضا اردکانیان:

وزیر نیرو تاکید کرد که دولت تمام قد مدافع حقوق قانونی حقابه کشاورزان است.

به‌ گزارش ایلنا، رضا اردکانیان در حاشیه حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دغدغه نمایندگان خانه ملت برای سرعت دادن به طرح‌های مهار آب‌های خروجی از کشور، گفت: طرح‌های این حوزه سالیان متمادی است که در کشور در حال اجراست و بخش قابل توجهی از منابع آن نیز توسط صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از طرح‌های این بخش اجرا شده و مراحل پایانی خود را طی می‌کنند، ادامه داد: تکمیل طرح‌های مهار آب‌های مرزی نیازمند منابع مالی کشور است که امیدواریم با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم این منابع را تامین و طرح‌های یاد شده را به اتمام برسانیم.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه توزیع عادلانه حقابه در کشور، گفت: حقابه‌ها از سالیان دور قبل از شکل‌گیری قوانین عادی فعلی، قانون مدنی کشور، قانون ملی شدن آب و قانون توزیع عادلانه آب مورد اشاره قرار گرفته و رعایت شده است.

اردکانیان تاکید کرد: طبیعتا زمانی که با کم بارشی و خشکسالی مواجه هستیم در این صورت اولویت آب شرب و تامین آن برای مردم مطرح است. زمانی که از اولویت آب شرب سخن گفته می‌شود یعنی اینکه از کاهش موجود، کاهش بیشتری به سایر بخش‌ها و از جمله حوزه کشاورزی داده می‌شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه کشاورزان این موضوع را درک کرده‌اند و در این زمینه نیز با دولت همکاری داشته‌اند. دولت هم در این بین به وظیفه خود عمل کرده و به جبران مضیقه‌ای که برای معیشت کشاورزان فراهم شده سعی کرده به تناسب شرایط این مضایق را هم کاهش بدهد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در این بین نکات حقوقی وجود دارد که طبیعتا ما دست‌اندرکار آن هستیم و با بخش‌های حقوقی دولت و نمایندگان مجلس بایستی سازوکارهای را فراهم کنیم تا اطمینان خاطر برای حقابه‌داران در حوضه‌های آب‌ریز مختلف کشور فراهم باشد که چنانچه در سال‌هایی همچون امسال یا سال‌های آتی کم بارشی‌ها موجب شود که تامین حقابه‌ها با کمبودهای مواجه باشد ترتیبات قانونی برای آن چه خواهد بود و حقابه‌ها چگونه خریداری شوند.

اردکانیان با تاکید بر اینکه دولت تمام قد مدافع حقوق قانونی کشاورزان است، گفت: چه برای کسانی که حقابه دارند و چه برای کسانی که حقابه ندارند و بخشی از چرخه مهم تولید ملی کشور هستند، باید آب مورد نیاز آنها فراهم شود تا بتوانند امنیت غذایی کشور را تامین کنند.

وزارت نیرو کمیسیون کشاورزی رضا اردکانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر